Jana Turoňová: Lidé mají strach. A vláda podporuje boje a ještě jim říká, že jsme ve válce

Blog

„Oni nám nejotevřeněji ukázali prostou pravdu o režimu, ve kterém žijeme. Pravdu o slepé poslušnosti Spojeným státům americkým, o našem podřízeném koloniálním postavení, o rozkradení naší země, o zbabělosti našich elit, o neschopnosti hájit vlastní národ, o promarněné šanci,“ říká na adresu vládnoucích politiků právnička a zastupitelka Jihočeského kraje za STAČILO! Jana Turoňová. Promluvila o spolku Svatopluk i o spojování levice a řekla také, z čeho mají lidé, dle jejích zkušeností, strach.

Paní doktorko, blíží se konec roku, za chvíli tady máme Vánoce. A tak pojďme trošku bilancovat. Jaký byl, podle Vás, tento rok pro ČR? A co v této zemi už „stačilo“?

Dovolím si podívat se na letošní rok ze dvou úhlů pohledu. Prvním úhlem je běžná státní agenda. Zde můžeme hodnotit chování naší vlády, premiéra Petra Fialy či prezidenta Petra Pavla. Neodehrálo se nic nového ani překvapivého. Všichni se pilně věnovali vlastním zájmům, občanům přeříkávali naučené fráze a vyprávěli pohádky. Druhý pohled na letošní rok je o něco zajímavější. Prozrazuje, že se jedná o rok příprav, přeskupují se síly a zaujímají pozice. U nás proběhly volby do Evropského parlamentu a krajů, které ukázaly, že se na naší politické scéně formují důležité opoziční síly. Naše Stačilo zleva, a zprava SDP a Motoristé. Pro spolek Svatopluk, jehož jsem členkou a ze kterého hodnotově čerpám, by to byla skvělá zpráva, jelikož podporujeme spolupráci neliberální pravice a neprogresivistické levice, ale v případě Motoristů to bohužel vypadá tak, že se levice štítí a proti liberálům a progresivistům v ní nevidí spojence. To je však jiné téma. Přeskupování sil a zaujímání pozic má dalekosáhlý přesah přes naše hranice. Kromě České republiky se to děje na mnoha dalších místech. Ve Francii, v Německu, v Rakousku, aktuálně v Rumunsku, v Gruzii. Přeskupuje se Blízký východ a mění se politika Spojených států amerických. Domnívám se, že tento rok nám něco důležitého přichystal a první zárodky jeho plodů se nám začnou vyjevovat už brzy.

Co více říci k současné české politické scéně? Jaké „vysvědčení“ byste vystavila naší vládě?

Česká politická scéna se mění. Na opoziční hřiště přicházejí noví hráči a ti staří se oblékají do přitažlivějších dresů. Andrej Babiš má ostřejší rétoriku než kdy dřív a Tomio Okamura hledá nové spojence. Pouze naše vláda zůstává stále stejná, věrna svému projektu. Spolu se nemění, hesla, ideologie i spojenectví zůstává zachováno. Myslím, že stále víc lidí si uvědomuje tragédii jejich počínání. Ale musíme si také přiznat, v čem nás obohatili. Oni nám nejotevřeněji ukázali prostou pravdu o režimu, ve kterém žijeme. Pravdu o slepé poslušnosti Spojeným státům americkým, o našem podřízeném koloniálním postavení, o rozkradení naší země, o zbabělosti našich elit, o neschopnosti hájit vlastní národ, o promarněné šanci.

A podívejme se i na prezidenta. Jak vidíte jeho činnost za tento, pomalu končící, rok?

O našem prezidentovi není popravdě řečeno moc slyšet, není představitelem české politiky, nositelem hlubších hodnot a rozhodně nestmeluje společnost. Je loutka v rukách amerických neokonzervativců, občas krkolomně přeříká, co mu poručí. Možná z jeho vlastní iniciativy vzešel nápad finančně zabezpečit manželku, ale to bych mu možná přisuzovala víc než zasluhuje.

Před volbami do Evropského parlamentu jste spolu s Kateřinou Konečnou a dalšími kolegy ze STAČILO! jezdila po celé republice a setkávala se s lidmi. O čem s Vámi nejvíc chtěli mluvit, co lidi v ČR, dle Vašich zkušeností nejvíc trápí, zajímá?

Lidé mají strach z války. Opravdu se mnozí z nich upřímně bojí. Naše vláda se nijak netají touhou podporovat boje na Ukrajině. Říkají občanům, že jsme ve válce, nerealisticky hodnotí naše možnosti, naivně nám zavírají dveře na Východ i ke globálnímu jihu, znehodnotili pojem diplomacie. Dokonce už i NATO a Brusel volají po příměří, ale než tuto změnu plánu pochopí v Praze, bude to ještě nějaký čas trvat. Je zajímavé, že ačkoliv se naši občané trápí vysokými cenami potravin, elektřiny, pohonných hmot, nedostatkem zdravotní péče, nedostatkem bytů, nízkými příjmy, že ačkoliv o tomto všem hovoří a stěžují si, vždy se nakonec každé setkání stočí na válku, na migraci, na bezpečnost. Lidé mají strach!

Jak už jste zmínila, jste členkou spolku Svatopluk. Můžete našim čtenářům přiblížit, čím se tato skupina zabývá?

Svatopluk je především společenstvím lidí. Těch, které spojují podobné obavy o naši budoucnost, kteří jsou nespokojeni se současnou vládou a kteří nevěří ve funkčnost současného systému. Základní hodnoty a politický směr otevřeně a srozumitelně formuluje náš předseda Petr Drulák, ale také další zakladatelé Svatopluka Ilona Švihlíková a Michal Semín, případně další tváře našeho spolku. Mezi našimi členy jsou lidé političtí i apolitičtí, s názory zleva i zprava, ale všichni se shodují na tom, že Česká republika má být svrchovaný bezpečný stát, hájící své hranice, prosperitu, kulturu a historii a že se nemá podřizovat cizím zájmům. V příštím roce budeme formulovat naše návrhy ke změně režimu a budeme s nimi seznamovat veřejnost. Na konferencích, v debatách, ve sborníku, který pravidelně vydáváme. V našich řadách vyrůstá nová politická, intelektuální, ale také podnikatelská skupina, která má v našem spolku silné zázemí. Abychom však byli skutečným společenstvím, setkáváme se také na společných výletech, které nás stmelují, pořádáme kulturní akce, letní školu a nově se věnujeme i sebeobraně a posilování odolnosti.

Za necelý rok tady máme parlamentní volby. Z některých stran zaznívá, že by se měla levice spojit. Jak Vy to vidíte? A jak s odstupem doby hodnotíte vývoj ČSSD (dnes SOCDEM), ze které jste před časem byla „odejita“? Mimochodem, proč vlastně?

Já myslím, že se levice úspěšně spojuje. Jde však o to, že není levice jako levice. Máme levici progresivistickou, probruselskou, proatlantickou, kterou představuje SOCDEM, a levici autentickou, konzervativní, vlasteneckou, kterou představuje Stačilo. Ve Stačilo se spojili lidé, pro které je důležitá levicová solidarita, ale kteří se současně vymezují proti centrismu EU, hegemonii USA a politice NATO. Programový rozpor mezi Stačilo a SOCDEM je proto zcela zásadní. Jejich „levicovost“ je v tomto případě zavádějící. Ostatně, právě tento rozpor byl důvodem mého vyloučení z ČSSD. Vymezila jsem se proti progresivismu, mluvila jsem proti Green Dealu, proti gendrové politice, odmítla jsem se ztotožňovat se sociálními experimenty či obhajovat migraci a multikulturalismus.

Na závěr se podívejme i do zahraničí. Co jako právnička říkáte na to, co se odehrává kolem voleb v Rumunsku?

Pokud ústavní soud přezkoumává volby, musí tak činit striktně podle práva, nikoliv podle politického či jiného zadání, tedy nikoli podle síly a moci. V Rumunsku ústavní soud volby přezkoumal a shledal je platnými. Pár dní nato dostal politické zadání, v podobě výhružky z USA, a své stanovisko přehodnotil. V Rumunsku rozhodla síla, nikoliv právo. Jeden bonmot říká, že pokud by volby mohly něco změnit, už dávno by je zrušili. V Rumunsku něco změnit mohly a zrušili je. A proto je situace v Rumunsku nikoliv otázkou pro právníky, ale pro politiky a pro občany. Těch je třeba se ptát, s jakou silou budou vzdorovat.

A jak vidíte situaci v Sýrii? Máme se obávat přílivu migrantů, jak někteří předpovídají, nebo lze očekávat, že se lidé budou naopak vracet zpátky domů? A jaký vývoj v Sýrii lze očekávat?

Sdílím obavy, že nás čeká migrační vlna. Netroufám si říct, jak moc velká bude, ale ty obavy jsou samozřejmě o to větší, že se na nás vztahuje migrační pakt vyjednaný Vítem Rakušanem. Je to mimochodem jeden z největších podrazů současné vlády na občany České republiky a nikdy bychom neměli zapomenout, kdo jej vyjednal. V Sýrii proběhla změna režimu s neskutečnou rychlostí, kterou možná nečekal nikdo. Nejhorší je, že cílem celé akce nebylo zemi osvobodit, ale rozvrátit. Způsob, jakým o celé záležitosti informovaly západní média, je proto cynický. Obávám se, že Sýrie je na velmi dlouhou dobu zničenou zemí, která bude jen využívána ve hře velmocí.

Původně publikováno na stránkách Parlamentních listů.

Přejít nahoru

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@outlook.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz