Tomáš Doležal: Odsun Němců byl historickou spravedlností a zachránil tisíce životů. Vlastizrádný revanšismus šířený Fialovou vládní koalicí a placený Němci a Evropskou unií musí každý Čech odmítnout

Blog

Právě před 80 lety československá vláda schválila odsun německého a maďarského obyvatelstva, což bylo se spojenci domluveno již za války, a následně přijato v Závěrečném protokolu postupimské konference.

Před osmdesáti lety, 3. července 1945, odeslala československá vláda (Národní fronty) tzv. spojeneckým mocnostem (USA, Velká Británie, Sovětský svaz) memorandum, v němž apelovala na nutnost provést co nejrychleji odsun zhruba dvou a čtvrt milionů Němců (a cca 400 tisíc Maďarů, ke kterému nakonec pro nesouhlas Spojenců nedošlo a pouze část (70 000/ slovenských Maďarů byla vyměněna za maďarské Slováky a další část rozestěhována po území historických českých zemí) z československého území. Přičemž takový odsun měl probíhat organizovaně, plánovaně a pod dohledem státních orgánů.

Na odsunu se shodli všichni

Podle memoranda, které československá vláda konkrétně adresovala britské vládě (Američanům a Sovětům předala v tomto smyslu nótu), považovali Češi a Slováci odsun jednomyslně “za nezbytný základ budoucí bezpečnosti státu” a “zachování míru ve střední Evropě”. Nerealizovaný odsun navíc blokoval započetí jakékoli potřebné rekonstrukce státu.

Ale hlavně, oddalování odsunu Němců z Československa hrozilo doslova každým dnem výbuchem plošného násilí pod vlivem zvěrstev, kterých se německá okupační moc za masové aktivní spoluúčasti českých (sudetských) Němců dopouštěla od 15.3.1939 (v pohraničí již od roku 1938) do května 1945 na Češích.

Názor, že by snad Němci měli v Československu zůstat, nezastával tehdy naprosto nikdo, ani na politické scéně, ani ve společnosti. Tato „idea“ je plodem (sudeto)německého revanšismu, který se zrodil okamžitě po druhé světové válce a dodnes je udržován při životě velkou částí německé politické scény v podobě masivní a všestranné podpory tzv. sudetoněmeckých krajanských organizací.

Ale, bohužel, tento revanšismus má od roku 1989 i širokou podporu vlastizrádné části českého politického spektra, českého mediálního světa a mnoha českých politických nátlakových organizací financovaných Němci a Evropskou unií. Součástí této sudetoněmecké propagandy je mj. i lživý „příběh“, že odsun Němců z Československa byl nespravedlivý, nemorální a politicky chybný. Je to jedna z největších a nejnebezpečnějších polistopadových lží šířených ve veřejném prostoru.

Většina Sudeťáků spolupracovala s nacisty

Naprostá většina Němců žijících na českém, resp. československém, území před rokem 1945 sympatizovala s genocidní politikou a praxí Hitlerovy německé Třetí říše. A nejen sympatizovala, stovky tisíc českých Němců se na ní aktivně podílely, jako příslušníci gestapa, SS, wehrmachtu, jako brutální dozorci v koncentračních táborech či jako udavači českých odbojářů a českých občanů.

Proto měl být odsun nejen aktem historické spravedlnosti, ale i nutné bezpečnostní prevence proti tomu, aby se léta 1938 až 1945 kdykoli opakovala. Např. v podobě (dalšího) rozbití československého státu ze strany některých zrádných západoevropských států pod záminkou ochrany německé národnostní menšiny.

Odsun Němců nebyl zdaleka čistě československou záležitostí. Britská vláda souhlasila s transferem německých minorit ze střední a jihovýchodní Evropy na základě memoranda již 2. července 1942, o čemž byl E. Beneš informován britským ministrem zahraničí A. Edenem 7. července 1942.

Na konci roku 1943 získal Beneš definitivní souhlas Velké Británie, Spojených států a Sovětského svazu k hromadnému transferu německé menšiny do Německa. Závěrečná zpráva z konference „Velké trojky“ v Postupimi (2.9.1945) pak ve třináctém článku odsouhlasila vysídlení německého obyvatelstva z Československa, Polska a Maďarska, které bylo předtím v obdobném formátu předjednáno již v roce 1943 na tzv. Teheránské konferenci.

Heim ins Reich

Československá vláda se koncem května 1945 usnesla na vytvoření komise skládající se z ministrů vnitra, zahraničí a národní obrany, která měla předložit návrh na vytvoření Úřadu pro vystěhování Němců a Maďarů a k následné plánované kolonizaci a poté projednala návrh „Vládního nařízení o odsunu cizího obyvatelstva a vnitřním osídlení“ a „Směrnice pro kolonizaci a odsun obyvatelstva“.

Ministerstvo vnitra předložilo 1. června 1945 novou verzi těchto směrnic, ve kterých reagovalo na podněty z ministerstva zahraničních věcí a národní obrany. Jednalo se hlavně o změny v pořadí území, odkud měli být Němci vystěhováni.

15.\ června 1945 vládní kabinet reagoval na zprávy z pohraničí ohledně neorganizovaného odsunu a diskutoval o způsobech vysídlování armádou. Proto ještě ten den vláda schválila „Zatímní směrnice pro vojenské správy, resp. vojenské oddíly, provádějící opatření k zajištění nacistických zločinců a odsunu německého obyvatelstva“.

Právní podklad pro odsun Němců tvořil zejména Ústavní dekret prezidenta republiky (Edvarda Beneše) o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, kterým byli Němci zbaveni československého státního občanství, a stali se tak na území Československa cizinci. Doplňme, že drtivá většina českých Němců se tohoto občanství sama vzdala po Mnichovské dohodě (v duchu hesla „Heim ins Reich“).

Revizionistické lhaní

Prezident republiky Edvard Beneš tento dekret podepsal 3. srpna 1945 právě v reakci na Závěrečnou zprávu z Postupimské konference. Na podzim roku 1945 vznikly po celém území Československa v rámci organizovaného odsunu internační tábory v podobě sběrných a karanténních středisek, ve kterých se sestavovaly vysídlovací skupiny pro další transport Němců za hranice.

Celkově bylo v rámci odsunu vystěhováno 1,4 milionu někdejších německých obyvatel Československa (čeští Němci a tzv. karpatští Němci ze Slovenska) do americké okupační zóny Německa a 800 tisíc do sovětské okupační zóny. Několik jednotek tisíc Němců z jižní Moravy a jižních Čech bylo odsunuto do tehdy též vítěznými mocnostmi okupovaného Rakouska.

Při odsunu, v rozporu s revizionistickým lhaním, nebyl uplatněn tzv. princip kolektivní viny. V Československu zůstalo okolo 300 000 Němců, o jejichž ponechání na území republiky rozhodla československá vláda. Šlo zejména o pracovníky v průmyslu a v hornictví a také o osoby v manželství s osobami české nebo slovenské národnosti, samozřejmě za podmínky, že se během války nijak nepodíleli na zločinech německé okupační moci a nespolupracovali s ní, anebo proti ní aktivně bojovali. Přičemž aktivní odbojáři německé národnosti zde samozřejmě mohli zůstat též.

Zločinná německá okupace českých zemí v období od 15.3.1939 do osvobození Československa Rudou armádou (9.5.1945) a řádění Němců na našem území stály život 360 000 našich občanů. Další stovky tisíc Čechů a Slováků zemřely na následky válečných utrpení způsobených Němci, mučení, věznění, totálního nasazení. Celkově jde téměř o milión Čechů a Slováků, kteří zemřeli vinou Němců. Říšských i těch českých. Bezmála 100 000 Čechoslováků padlo v protiněmeckém odboji. Na obou frontách i doma.

Odsun ušetřil tisíce životů Němců

Odsun Němců byl z hlediska naší národní budoucnosti a bezpečnosti jediným možným strategickým řešením, politicky i morálně plně ospravedlnitelný. Nikoli jen z tehdejšího, ale i z dnešního, a i z jakéhokoli budoucího úhlu pohledu.

Netolerujme zpochybňování odsunu Němců. Odmítejme zrádcovské omluvy za něj. Nemáme se za co omlouvat. Alternativou odsunu byla pouze krvavá občanská válka. S mnoha oběťmi, zejména na německé straně. U vědomí hrůz a zločinů, které Němci na Češích napáchali, by nešlo o nic nepochopitelného. Neprovést odsun by znamenalo vložit do základů poválečného československého státu časovanou bombu v podobě přítomnosti několikamilionové německé menšiny (páté kolony) toužící po pomstě za prohranou válku.

Odsun, který byl (stejně jako válečné reparace, které nám Němci dosud nezaplatili) právním důsledkem druhé světové války, tedy ušetřil minimálně desítky tisíc životů bývalých českých Němců, kteří by jinak zemřeli v živelných pouličních řežích anebo na popravišti jako váleční zločinci.

Odsun Němců po druhé světové válce nebyl žádným československým specifikem. Zahrnoval vysídlení německého obyvatelstva z celé východní a střední Evropy, tedy z Československa, Polska, Maďarska a Rumunska do Německa a Rakouska. Celkem šlo o cca 15 milionů Němců.

Slovy vynikajícího soudobého českého historika Vojtěcha Šustka: „Když dnes ideologové tzv. sudetoněmectví hovoří o bezpráví páchaném Čechy na Němcích, připomínají mentalitou násilnické kriminální zločince. Vrah nebo lupič napřed poruší psané i nepsané etické zákony, ale když je v rukou policie, dovolává se práva na lidské zacházení a na advokáta. Najednou jsou zločincům zákony lidskosti vhod?“.

Nenaskakujme na tuto ďábelskou lest.

Původně publikováno na stránkách Ztráty&Nálezy.

Přejít nahoru

Ing. Karolína Kubisková 

Politička, Ekonomka, Podnikatelka

 

je česká politička, ekonomka, podnikatelka a odborná poradkyně pro sociální oblast. Zabývá se prorodinnou politikou  a ochranou ohrožených skupin jako jsou senioři, rodiny s dětmi, samoživitelky a zdravotně handicapovaní.

V letech 2022 až 2024 byla místopředsedkyní hnutí Přísaha. Od roku 2022 je zastupitelkou města Kamenice nad Lipou. Je vdaná a má čtyři děti.

Strávila se svými dětmi téměř rok v policejní ochraně v programu na ochranu svědků, bližší informace: Wikipedia

Karolína vede svůj informační kanál na Facebooku   a publikuje také na Seznam.czParlamentní Listy 

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Jiří Jaskmanický – jaskmanicky@seznam.cz

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@svatoplukzs.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz