Energetická krize. Jana Turoňová tuší zákulisní dohody

Blog

Expertka hnutí Stačilo! Jana Turoňová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří o klesající životní úrovni v ČR za Fialovy vlády, neudržitelnosti zelených politik a nejasných vazbách mezi vládou a energetickými giganty.

Dle ekonomických ukazatelů se životní úroveň českých občanů za Fialovy vlády propadla. Její členové ale argumentují, že propad nebyl tak výrazný a stále se máme dobře. Co na to říci?

Ekonomická úroveň Čechů klesá a tento trend je třeba zastavit. V roce 1989 jsme doufali v brzké srovnání naší životní úrovně s Německem a dalšími západoevropskými státy. Byl to blud. Stali jsme se druhořadým státem. Když Petr Fiala dnes prohlašuje, že výše našich mezd se brzy srovná s německými, je to lež, kterou se snaží zamaskovat závažnost situace. Realitou jsou nízké mzdy, drahé energie, vysoká inflace, nedostupné bydlení, nedostupné zdravotnictví, předražené a nekvalitní potraviny. Běžný člověk se za svoji mzdu jen stěží uživí. Mnozí musí mít dvě práce, nebo hodně šetřit. Pokud to podle Fialy znamená, že se máme stále dobře, je to názor privilegované menšiny. Možná když naši životní úroveň srovnáme s lidmi na Ukrajině nebo na Blízkém východě, mohlo by to platit. Ale není to právě Fiala, který říká, že patříme na Západ? Ve srovnání se západní Evropou je naše životní úroveň, a s ní spojená reálná výše mezd, stále tristní.

V energetice se za minulé roky proměnilo paradigma, mluví se o její „bezpečnosti“ či „udržitelnosti“ a do rozhodování vstupují i jiné než ekonomické argumenty. Pořád se ale jedná primárně o zdroj, na kterém stojí náš život, ať práce, nebo bydlení a jeho cena. Má vůbec vláda právo žádat po občanovi, aby z politických důvodů akceptoval toto zdražení?

Bezpečná a udržitelná bude naše energetika tehdy, když ji bude provozovat a regulovat Česká republika pro české občany. A tak to dnes není. Posloucháme pokyny z Bruselu o tom, co kdy a komu můžeme prodávat a upřednostňujeme zájmy firem před zájmy běžných Čechů. Ve chvíli, kdy se zbavíme těchto dvou omezení, zjistí se, že elektrické energie máme dost, je levná, dostupná a zabezpečuje potřeby našeho státu.

Pokud jde o plyn, bylo by načase, abychom otevřeně přiznali, že stále používáme ruské zásoby, jen je draze získáváme od překupníků. Je třeba začít znovu odebírat plyn přímo z Ruska a ukončit nesmyslné sankce, které se obracejí proti nám. Ruský plyn je levný a jeho distribuce je zajištěna exitující sítí. O nesmyslném nákupu drahého a nekvalitního LNG z USA bychom neměli ani uvažovat. Likvidovat české domácnosti a firmy s vidinou války s Ruskem je šílenství. Bez výsledků.

Hovořilo se o tom, že rozhodnutí vlády byla ovlivněna významnými hráči v oblasti energetiky, kteří na jejích opatřeních vydělali. Opozice avizuje, že chce tato rozhodnutí prošetřit, ale jak zabránit tomu, aby tyto vazby rozhodovaly i v budoucnu?

Ano, víme, že se zástupci vlády jednali dva velcí hráči pan Křetínský a pan Tykač. Model zastropování cen energií byl s největší pravděpodobností výsledkem jejich pokynů. Rozhodně se k případnému prošetřování připojíme. V programu hnutí Stačilo! máme audit celého hospodaření od roku 1989.

Docílit toho, aby se klientelistické vazby zpřetrhaly, je aktuálně možné dvěma způsoby. Buď se do nové vlády dostanou lidé, kteří tyto dohody prostě dělat nebudou, protože to nepovažují za správné, nebo musíme změnit současný režim. Nastavit nová pravidla a nové vztahy mezi jednotlivými složkami moci. Je potřeba posílit demokratickou odpovědnost politiků a nově definovat základní instituce našeho státu. Současný režim se přežil.

Piráti, Zelení a další tvrdí, že přeměnou ,,klimatické změny” projdeme bez problémů a že díky zeleným technologiím budeme nakonec bohatší. Nehrozí ale, že tato vize ekonomického pokroku prostřednictvím politického rozhodnutí bude spíše plánem na úrovni ,,poručíme větru, dešti”, jako v 50. letech?

Pokud bychom měli přijmout green deal tak, jak si Brusel představuje, ekonomicky bychom zlikvidovali celou Evropu, včetně České republiky. Ochrana životního prostředí má svůj smysl. Nehuntovat naši planetu, zbytečně neplýtvat jejími zdroji, starat se o krajinu, chránit lesy, vodu a ovzduší, je správné. Ale tohle green deal není. Sice se na životní prostředí odvolává, ale ve skutečnosti se jedná o drastická ekonomická opatření, na která nejsou připraveny ani naše domácnosti, ani naše firmy. Green deal je příliš drahý. Nechci tím říct, že bychom neměli podporovat a využívat alternativní zdroje a nové technologie. Ale musíme to dělat v tempu a míře, které zvládneme a nezničí nás.

Vláda a opozice na sebe přehazují odpovědnost za inflaci, která byla největší za celou historii ČR. Není to ale z pohledu občana tak trochu jedno?

Zažili jsme období pádivé inflace. Jen na počátku transformačního procesu byla inflace vyšší, než za Fialovy vlády. Takže se Fialově vládě podařil skutečný rekord, a to i v rámci EU.

Vláda nevyužila žádný nástroj, který měla k dispozici a nechala inflaci plnou vahou dopadnout na občany – na jejich mzdy a platy, na důchody a samozřejmě na úspory. V řadě sektorů bude kompenzace pádivé inflace trvat ještě několik let, například v sektoru vzdělávání. Propad hodnoty úspor je nevykompenzuje nikdy. Vláda byla přitom upozorňována, aby použila zákon o cenách. Neudělala to, a nechala inflaci plně přetéct do ekonomiky. Místo toho měla plné ruce práce, aby jako jeden z prvních kroků při svém nástupů výrazně snížila odměňování ve veřejné sféře, a změnila valorizace důchodů. Chránila zkrátka zcela jiné zájmy, než svých občanů.

Dosavadní ekonomický model založený na ,,levné práci” a levných energiích byl vládními politiky prohlášen za mrtvý. Čím se zde tedy lidé mají živit?

Vláda nikdy proti modelu levné práce, na rozdíl od ČMKOS, nebojovala, ale naopak se snažila maximálně prodloužit jeho životnost – stačí se podívat na změny v Zákoníku práce, které dál znejisťují postavení zaměstnance. Návrhy typu výpovědi bez udání důvodu sice neprošly, ale viděli jsme, kolik vládních poslanců je prosazovalo. Fialova vláda nebyla schopna v ekonomice prosadit žádné žádoucí změny směrem k důstojnější pozici ve světové dělbě práce.To musí udělat vláda nová. My ve Stačilo se domníváme, že klíčovou součástí musejí být české, národní firmy, včetně družstev. Strategické sektory musí mít pod kontrolou stát. Zahraniční politika musí odrážet ekonomické zájmy ČR a vyhýbat se směšnému moralizování. Je před námi hodně práce, k níž bude potřeba hodně politické odvahy. Důležité je se konečně postavit za české ekonomické zájmy. Stačilo! k tomu má odbornost i politickou odvahu.

Jsme také zásobováni teoriemi, že nejen administrativní profese budou nahrazeny umělou inteligencí. Co to bude znamenat pro pracovní trh?

Robotizace a umělá inteligence není jen otázkou pracovního trhu, pracovních příležitostí a ekonomické soběstačnosti občanů. Jde také o smysl jejich života, pocit reálného uplatnění ve společnosti, využití tvůrčího potenciálu a o potřebu seberealizace. Člověk, který je neužitečný, stagnuje. Trpí on i společnost. Něco takového rozhodně nechceme a zachování lidství považujeme za jeden z nejdůležitějších úkolů pro následující dekády. Na druhou stranu si musíme férově přiznat, že nové technologie včetně umělé inteligence budou nějakým způsobem součástí našich životů a do určité míry mohou náš život pozitivně doplňovat. Musí však sloužit ony nám a nikoliv my jim.

Nyní vláda naopak slibuje, že investice do „bezpečnosti“ v podobě dvou či ještě více procent HDP alokovaných na kapitolu obrany, nakopnou náš průmysl. Je to podle vás reálné, že takto můžeme „vydělat na válce“?

Tak to je další pohádka pro naše občany. Výdaje na obranu se zvyšují proto, aby Donald Trump vyhověl americkým zbrojařským firmám a rozhýbal pro ně evropský trh. Můžeme si být jisti, že kdyby bylo na Fialovi a jeho vládě, většina investic by skončila právě u amerických firem. Rozhodně by se nákupy nerealizovaly u firem, které vyrábí v České republice a které zde daní své zisky. Fialova vláda je americkému vojensko-průmyslovému komplexu velmi nakloněna a zřejmě i zavázána, proto se k přijetí pěti procentního závazku s nadšením zavázala.

Donald Trump sliboval, že s jeho zvolením přijde zásadní změna světové bezpečnostní architektury. Lze s půlroční zkušeností říci, zda se podařilo něco ve světě změnit a případně jakým směrem?

Je zřejmé, že Donald Trump nechce válčit. Zelenskému dal najevo, že si přeje mír na Ukrajině a dohodu s Ruskem. Na nedávném summitu v Haagu poprvé nezískali Ukrajinci ani příslib členství v NATO, což mnohé evropské fanoušky války nemile překvapilo. Trump tím vzkázal Rusku, že Ukrajina zůstane neutrální. To je výhra pro Putina, který docílil toho, co chtěl. A to neznáme další dohody, ke kterým mezi Trumpem a Putinem zřejmě došlo. Myslím si, že sledujeme nastolování mocenské rovnováhy mezi Ruskem a Spojenými státy a s postupem času se nám bude vyjevovat, co to znamená pro Evropu.

Složitější je situace na Blízkém východě, kde se rozhodli válčit sionisté a kde není role Donalda Trumpa tak silná jako vůči Zelenskému. Sionistické lobby je ve Spojených státech velmi silné a Trump musí s Izraelem vycházet. Ale i přesto sledujeme, že i v tomto regionu dává přednost míru. Není se čemu divit. Trumpovy podporovatelé se rekrutují z lidí, kteří si přejí „udělat Ameriku opět velkou“ a války nechtějí. Jsou to lidé, kteří Trumpa volili, protože sliboval mír. Proto se také snažil ukončit vyhlazování Palestinců v Gaze a stejně tak se nyní snaží ukončit izraelsko-íranský konflikt, což se mu prozatím daří.

U nás se za bezpečnostní hrozbu považuje jakákoliv spolupráce s Ruskem – i jen prostá komunikace. Tuto fobii sdílí podstatná část politické reprezentace, bezpečnostní komunita i množství vlivných žurnalistů. Jak moc tato atmosféra, ve které žijeme už více než tři roky, může poznamenat náš poválečný vztah k velkému sousedovi na východě?

Současnou rusofobii uměle vyvolává naše vláda. Ta se přenáší do médií hlavního proudu a ty ovládají mínění širokých mas. Může to vypadat jako nevratný proces, ale jakmile přestanou veřejný prostor ovládat Fiala, Rakušan nebo Černochová, situace se začne zklidňovat. A přijde čas obnovovat vztahy s východem a globálním jihem. Mimochodem, uvidíme, jak si s touto situací poradí Petr Pavel, který je jednou z hlavních tváří protiruských nálad a jedním z hlavních strůjců rozkolů v české společnosti.

Evropská unie se emancipuje od USA, ve stejném čase se zvyšuje světová a vojenská role Německa, které doposud akceptovalo roli ekonomického tygra bez globálních ambicí v diplomacii. Co to může znamenat pro EU, která v jistém smyslu je „německým projektem“ s výrazným vlivem Berlína na vnitřní fungování?

Německo se rozhodlo zvýšit výdaje na zbrojení, ale rozhodně nebude za současné vlády skutečnou protiváhou Spojených států amerických. Ani vojensky, ani diplomaticky nemá na to, aby se stalo globálním hráčem. Německo čelí vnitřním společenským problémům, nezvládá migraci a nic na tom nemění skutečnost, že se o tom veřejně mlčí. Nárůst popularity AfD není náhodný a odráží velké pnutí mezi Němci a také mezi bývalým západním a východním Německem. Německo má problémy i s ekonomikou. Zelená politika zvyšuje náklady na výrobu a mnoho německých firem přesouvá své fabriky na jiné kontinenty. Německo se snaží působit jako silný hráč a evropský lídr, ale ve skutečnosti na to v současné situaci nemá a jeho velká gesta mohou vést k velkým prohrám.

Ačkoliv jsou konzervativní „trumpovská“ hnutí elitami značkována jako nezodpovědní hlupáci opírající se o hloupé voliče, v USA i v Evropě posilují. Současně proti nim stále intenzivně bojuje evropský esbabilisment ve spojení s unijními institucemi, nejnověji unijní legislativou proti hate speech. Můžeme se dočkat přelití „trumpovské vlny“ v nějaké formě do Evropy či jiných světových končin?

Donald Trump je rozporuplná postava, ale v mnohém inspirativní. Současné Evropě nastavuje zrcadlo. Běžní lidé sledují, jak rozkrývá působení zahraničních neziskovek, ovlivňování veřejného mínění, snahy o cenzuru ze strany evropských elit. Trump v podstatě vybízí Evropu k emancipaci, ukazuje její závislost a sám jde příkladem jako politik, který chce svůj stát dostat na vrchol, který se umí vypořádat s migrací a nebojí se dělat kroky pro lidskoprávní Evropu nepředstavitelné. Ale musíme si uvědomit, že Trump hájí zájmy USA, nikoliv zájmy evropské. Proti nim dokonce v některých případech jedná, jako například požadavkem na zvýšení výdajů na obranu ze dvou na pět procent. To je krok proti evropským státům. Tímto krokem Trump hájí americké zbrojařské firmy a nezáleží mu na tom, jak se ekonomicky s tímto požadavkem vypořádáme my a jak moc nás poškodí. Je to jeho politika na obranu jeho zájmů. Pokud si vezmeme z jeho jednání příklad a budeme stejně horlivě vlastní politikou hájit vlastní zájmy, klidně to nazvěme „trumpovskou vlnou“.

Původně publikováno na stránkách Parlamentní listy.

Přejít nahoru

Ing. Karolína Kubisková 

Politička, Ekonomka, Podnikatelka

 

je česká politička, ekonomka, podnikatelka a odborná poradkyně pro sociální oblast. Zabývá se prorodinnou politikou  a ochranou ohrožených skupin jako jsou senioři, rodiny s dětmi, samoživitelky a zdravotně handicapovaní.

V letech 2022 až 2024 byla místopředsedkyní hnutí Přísaha. Od roku 2022 je zastupitelkou města Kamenice nad Lipou. Je vdaná a má čtyři děti.

Strávila se svými dětmi téměř rok v policejní ochraně v programu na ochranu svědků, bližší informace: Wikipedia

Karolína vede svůj informační kanál na Facebooku   a publikuje také na Seznam.czParlamentní Listy 

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Jiří Jaskmanický – jaskmanicky@seznam.cz

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@svatoplukzs.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz