Jana Turoňová: Foltýn spílal Rusku a Číně. Nevšiml si, že to samé platí pro něho

Blog

„Stačilo současné vlády Petra Fialy. Je to vláda, která podrývá naši suverenitu, ničí zájmy českého státu i blaho našich občanů,“ říká právnička a kandidátka STAČILO! Jana Turoňová. „Česká televize je dnes nástrojem propagandy, nikoliv nezávislým informačním zdrojem,“ uvedla pak na adresu ČT a řekla, co si myslí o iniciativě „Nekrm hydru“. Dostala se také ke školství a zmínila i neziskovky.

Řekněte STAČILO! Spolu, se mnou, vyzýváte na FB voliče k blížícím se krajským volbám. Zeptám se tedy rovnou. Čeho, podle Vás, v této zemi „stačilo“?

V první řadě stačilo současné vlády Petra Fialy. Je to vláda, která podrývá naši suverenitu, ničí zájmy českého státu i blaho našich občanů. Vnucuje nám svoji proamerickou a probruselskou politiku, ale tento svět končí. Jsme v situaci, kdy musíme chystat změny. Musíme změnit dosavadní koloniální postavení České republiky a musíme začít s hledáním nového politického a ekonomického uspořádání. Základní směr je jasný. Posílení přímé demokracie, jasná odpovědnost politiků za jim svěřený úsek, definování národního zájmu, podpora českého kapitálu. Musíme skoncovat s rozptýlenou politickou odpovědností a zavést morální kodex politika. Současný Západ nás pod rouškou liberální demokracie vede k oligarchii a totalitě a toho stačilo!

Podívejme se na reformu zákoníku práce. Co říkáte na změny, které vláda chystá v zákoníku práce.

Předložené návrhy mají dvě roviny. Pohled zaměstnance a pohled zaměstnavatele. Ale obě nahrávají zejména velkým firmám. Takovým, které si mohou dovolit relativně často střídat pracovníky, když jim tito nevyhovují. To mě znepokojuje ze dvou důvodů. Za prvé jde o zaměstnance. Ztrácí své jistoty a stává se z nich závislá skupina novodobých otroků. Když nebudou vyhovovat, když nebudou mít správné výsledky, správné názory, půjdou. Na druhou stranu se relativně lehce mohou z pracovního poměru vyvázat i sami zaměstnanci. A to může způsobovat velké problémy malým a středním zaměstnavatelům, kteří nemají své personalisty, jako velké firmy a nadnárodní korporáty. Osobně bych se zaměřila na takovou změnu zákoníku práce, která by reflektovala různorodost pracovně právních vztahů. Stručně řečeno, jiná je pozice ve státní správě, jiná u drobného podnikatele, jiná v globálních firmách. V současných změnách vidím jen další snahu, jak oslabit a zlikvidovat střední třídu.

Máme tady novou iniciativu s názvem „Nekrm hydru“, která v podstatě vyzývá k neplacení koncesionářských poplatků pro ČT. Co na ni, opět jako právnička, říkáte? Je to správná cesta?

Je dobře, že taková nátlaková iniciativa vznikla. Česká televize jednoznačně neplní svoji veřejnoprávní funkci a je v pořádku, že se veřejnost ozývá. Na to má právo. Samozřejmě není správné vybízet k porušování zákona. Lidé, kteří koncesionářské poplatky nezaplatí, porušují zákon a mohou být sankcionováni. Proto se celá akce pohybuje na tenkém ledě a je v tomto ohledu kontroverzní. Sami iniciátoři však nejsou těmi, kteří za někoho rozhodují. Pouze organizují koordinovaný postup odporu, ke kterému se občané mohou, ale také nemusí připojit. Každý se může rozhodnout sám a riskovat dle svého uvážení. Rozhodně se jedná o odvážnou akci.

A když se podíváme konkrétně na ČT, jak hodnotíte její činnost, především zpravodajství?

Česká televize je dnes nástrojem propagandy, nikoliv nezávislým informačním zdrojem. Ve zpravodajství je to nejviditelnější. Podporu získává pouze jeden ideologický směr, který je v souladu s vládní politikou. Představitelé jiných názorových a politických proudů jsou znevýhodňováni, dehonestováni, nebo zcela umlčováni. Často nejsou vůbec vpuštěni na televizní obrazovky a vytváří se tak dojem, že neexistují. Česká televize vytváří svým působením falešnou představu o realitě v České republice, v Evropě i ve světě. Zcela deformuje skutečný svět, ve kterém žijeme. Je to obrovský podvod, za který by měli nést její představitelé odpovědnost.

Velkou diskuzi vyvolalo nedávné vystoupení Otakara Foltýna ve Slavonicích. Co říkáte na jeho slova ohledně „sviní“ nebo „zombíků“? A očekáváte, že se k tomuto výstupu vyjádří například pan premiér?

Premiér Fiala má rád slušné vystupování, takže si dovedu představit, že by pana Foltýna upozornil na nevhodné výrazy, které použil. Jinak Foltýnovy hrubosti jen kopírují to, co říká sám Fiala. Tito lidé prostě žijí přesně v té pokřivené realitě, kterou vytváří například Česká televize. Uvěřili, že jejich hodnoty jsou objektivně správné a díky tomu nemají žádné zábrany. Urážky pana Foltýna, jeho aroganci a nadřazenost, kterými zahrnul část lidí, kteří si to většinou vůbec nezasluhují, netřeba komentovat. Ale zaujala mě jiná věc v jeho vystoupení. Mluvil o tom, že základním prvkem ruského a čínského režimu je loajalita. Tedy loajalita občana vůči systému, ve kterém žije. To kritizoval, uváděl to jako příklad autoritářství daných režimů a jako příklad odlišnosti od našeho systému. Uvedl, že náš systém je svobodný, preferuje samostatnost, odpovědnost, pracovitost a poctivost a že úspěšní jsou lidé, kteří jsou schopní a inteligentní. Zřejmě tomu věří. A zřejmě si pan Foltýn vůbec nevšiml, že jeho pozice v naší společnosti je závislá pouze a jedině na tom, jak moc je on sám loajální současnému českému režimu.

Zatímco z některých míst sklidil Otakar Foltýn za svá slova tvrdou kritiku, někteří se za něj naopak postavili. Otevřený dopis na podporu Otakara Foltýna podepsal například Zdeněk Svěrák, Jan Hrušínský, Jan Hřebejk, Marek Wollner, nebo Dagmar Pecková a další. Překvapilo Vás to?

Vůbec ne. Umělci se většinou chovají tak, že prokazují loajalitu režimu, ve kterém žijí. Dělali to v minulosti a vědí, že to musí dělat i dnes. Takových umělců, jako je například Jarek Nohavica, nebo Roman Horký, kteří vystoupili letos v Příčovech a věděli, že za to budou schytávat kritiku, je málo.

Na závěr pojďme ještě na jiné téma. Nedávno jste v Táboře moderovala přednášku spolku Svatopluk o „indoktrinaci našich dětí a vlivu neziskovek ve školství.“ Můžete prosím tuto problematiku trochu přiblížit i našim čtenářům?

MŠMT přišlo s návrhem rozsáhlé školské reformy, která zahrnuje i změnu cílů vzdělávání. Získávání znalostí chtějí nahradit jakýmisi „kompetencemi“ a tato záměna se promítá také do představy, co a jak se bude na úrovni regionálního školství učit. Celkově chtějí snížit zátěž, má dojít k redukci učiva, má se změnit systém hodnocení, mají se rušit předměty jako dějepis, zeměpis. Jedná se o obrovský zásah do současného systému vzdělávání, který byl úspěšný. Nyní se vydáváme cestou experimentu, který může zdevastovat celé generace. Otevírá se cesta pro ideologizaci vzdělávání a indoktrinaci našich dětí. Jejich reforma jistě zasáhne i učitelské sbory a vyhloubí příkopy. Ne všichni učitelé jsou ochotni přistoupit na nové metody. V rámci spolku Svatopluk jsme vypracovali stanovisko k této reformě, na jaře jsme uspořádali konferenci v Liberci, 19. září budeme v Praze křtít naši novou knihu Vzdělávání nebo indoktrinace zprava i zleva. Snažíme se s tímto tématem seznámit veřejnost, oslovujeme školy a učitele. Na přednášce v Táboře jsme také upozornili na činnost neziskových organizací, zejména „Člověka v tísni“, který dětem prostřednictví výukových filmů vnucuje ideologii transgenderu, LGBT a dalších. Jde o velmi závažná témata.

Publikováno na webu Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Foltyn-spilal-Rusku-a-Cine-Nevsiml-si-ze-to-same-plati-pro-neho-760525.

Přejít nahoru

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a kandiduje do evropského parlamentu za konzervativně levicovou koalici Stačilo. Její komentáře najdete v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Roman Čeleda – romcel@centrum.cz

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu (prozatímní): Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@outlook.cz