Jedinečná příležitost

Blog

V případě rozhodování každého z nás by jistě měly hrát důležitou roli realizovatelný volební program a výrazné osobnosti schopné tento program prosazovat. Nicméně pro naši motivaci mohou být důležité i další faktory. Za jeden z nich lze považovat snahu konečně se demokraticky zbavit politiků, jejichž setrvávání u moci pokládáme za naprosto nepřijatelné a škodlivé. Pojďme se v tomto kontextu pozastavit na chvíli u kauzy Petra Mlejnka a Víta Rakušana.
Petr Mlejnek, exšéf civilní rozvědky, svou rezignaci oznámil jen pár hodin poté, co byl dotazován na svou roli v kauze Techniserv.
Dne 11. dubna roku 2016 se v pražské kanceláři firmy Techniserv sešli Petr Mlejnek s již odsouzeným Tomášem Dostálem, Michaelem Hrbatou a dalšími dvěma manažery. V desáté minutě odposlechu se slova ujali Tomáš Dostál a Petr Mlejnek. Rozebírali, jak vyhrát jednu z vytipovaných veřejných zakázek. A Petr Mlejnek, na jehož adresu Vít Rakušan poznamenal, že „měl veškeré předpoklady, aby funkci ředitele vykonával dobře“, na nahrávce prokazuje svou nespornou „odbornost“: „Je dohoda, je dohoda, je dohoda s tím? Aby do toho nelezl.“ Dále pak rozvádí, že má na myslí Dana Ježe z firmy Gating (rovněž figuruje v kauze Dozimetr).
Vít Rakušan (STAN) – a to je podstatné – za Petra Mlejnka ručil. Několikrát zopakoval, že: „Moji důvěru Petr Mlejnek má, jinak bych ho nejmenoval.“
Exšéf Úřadu pro zahraniční styky a informace, Petr Mlejnek, měl pravidelné dlouhodobé kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr. Ministr vnitra Vít Rakušan přiznal, že o vazbě s Redlem před jmenováním pana Mlejnka věděl.
Mlejnkova manželka se v roce 2017 stala čtvrtinovou spolumajitelkou firmy Dyn Tedes, která poskytuje ochranu proti odposlechům. Dalších 40 procent vlastní manželka bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Luďka Vokála, kterého soud potrestal v kauze Vidkun za korupci a vynášení informací z policejních spisů.
„Telefon s šifrovací aplikací z člověka mafiána nedělá. Mafiána dělají mafiánské praktiky a kontakty“, hájil se Vít Rakušan, když se provalilo, že sám takovým telefonem disponoval. Těžko lze panu ministrovi věřit, že nezná číslo pana Redla, když používal aplikaci k dorozumívání běžnou právě v úzkém kruhu kontaktů pana Redla, který má blízko i ke Krejčířovi. Možná by pan Rakušan mohl policii s rozkrytím šifer pomoci.
Pánové Gazdík i Rakušan svorně tvrdili, že za speciální software nic neplatili. Otázkou potom je, kdo tuto sumu hradil za ně. Vrcholem trapnosti je konstatování Víta Rakušana, že se bál odposlechů ze strany Agrofertu, a tak shodou okolností používal software pro utajení komunikace v rámci zločinecké bandy. Což ovšem vyvrací tvrzením, že si s tímto telefonem hrály jeho děti. To snad i Stanislav Gross svého času vysvětloval kauzu svého bytu věrohodněji. Je třeba připomenout, že Stanislava Grosse za podobné nesrovnalosti a výmluvy média donutila k rezignaci. Proč ne pana Rakušana?
Podstatné totiž je, že Vít Rakušan v kauze pana Mlejnka prokazatelně opakovaně lhal. Tvrdil, že mu kladné reference dali i dva vojenští špioni. Ukázalo se však, což nakonec přiznal, že s nimi nemluvil a nic neprobíral.
„Samozřejmě jsem se informoval i v prostředí, kde se Petr Mlejnek pohyboval. Kladné reference mi dali například pánové Opata, Jílek, Bartovský a několik dalších“, uváděl zprvu Rakušan. Dva ze tří jmenovaných ovšem toto tvrzení popřeli – například pan Jílek. Vít Rakušan se uchýlil k novému vysvětlení: „Pan Mlejnek mi předal kontakty na lidi, kteří písemně potvrdili ochotu předat kladné reference.“ Nikdy ovšem žádný písemný dokument potvrzující jeho slova nedoložil, aby zaperlil, že mělo jít pouze o zprávy SMS – nejspíše s oním speciálním šifrováním v mobilním telefonu, který dal údajně na hraní svým dětem.
V tuto chvíli měla mainstreamová média jednoznačně přitlačit. Místo toho se spokojila s rezignací pana Mlejnka – a celá kauza kolem pana Rakušana jako na povel utichla. Přitom již nešlo jen o kauzu Dozimetr, ale i Techniserv. Stačilo pana Rakušana konfrontovat s jeho vlastními vytáčkami a opravovanými báchorkami.
Kardinální otázka zní: Proč pan Rakušan ohledně doporučení pro jmenování pana Mlejnka opakovaně lhal? Je zřejmé, že zde pro toto jednání musel mít určitou motivaci – a ta měla být rozklíčována. Namísto toho, aby byl nucen podat nějaké věrohodné vysvětlení, vykouřila s ním média pomyslnou dýmku míru.
Je nutné dodat, že za panem Mlejnkem stál i premiér Petr Fiala, když vyslal veřejnosti následující signál: „Vláda obdržela informaci, že pan Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr“.
Tehdejší vrchní státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze, Lenka Bradáčová, ovšem toto tvrzení ještě v srpnu 2022 vyvrátila: „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo.“
Pokud se tedy nyní Fialův kabinet rozčiluje, že významná část naší populace chová k policii jako takové nedůvěru, může z toho vinit pouze sám sebe. Na postu ministra vnitra ponechal zcela nedůvěryhodného Víta Rakušana – a dokonce hrozí, že pokud by v parlamentních volbách uspěl, ministr Rakušan by na tomto postu strašil nadále – i se všemi svými kauzami.
Petr Fiala je ovšem sám spojen především s kauzou Podnikatelské družstevní záložny a se „zapomenutým“ milionem korun. Tato záložna figuruje v miliardové kauze GLOCIN (praní špinavých peněz). Firmu GLOCIN založil Aleš Kohoutek, stíhaný člen gangu Radovana Krejčíře. V Podnikatelské družstevní záložně měli své vklady i poradci pana premiéra Fialy, například Ivan Netuka (necelých 30 milionů korun). Ivana Netuku a Miloše Růžičku Petr Fiala označil za „nepostradatelné“, podobně jako si svého času Vít Rakušan cenil pana Mlejnka. Škoda, že širší veřejnost není seznámena s důvody této „nepostradatelnosti“.
Je vůbec možné, aby Petr Fiala nebyl informován o tom, co se v záložně, kde měl uložené peníze, na něž úplně zapomněl, dělo?
Mohl by klidně vydat knihu nových pověstí a bájí, kde by se zaručenými hity mohly stát zejména kapitoly: Jak Michal Chládek (Fialův zeť) k pěti funkcím přišel či Jak si profesor milion korun na škole vysíláním signálů vydělá.
Na těchto příkladech je mimochodem exemplárně patrné, jak účelově se chová Milion chvilek, údajně pro demokracii, ale spíše pro Rakušana a Fialu. Tento spolek ani jednou nedemonstroval proti nedemokratickým počinům ministerstva vnitra (monitoring nálad ve společnosti, postihy údajných dezinformátorů a dezinformací, zřízení funkce pana Foltýna). Navíc tento spolek nepořádal ani jednu demonstraci proti Vítovi Rakušanovi či Petrovi Fialovi a jejich lžím. Tento spolek je tedy stejně nedůvěryhodný jako pan Rakušan.
Ministra Rakušana lze považovat za symbol Fialovy vlády. Vlády, kdy se nám vrátily cenzura, monitoring nálad ve společnosti a udavačské praktiky doprovázené atmosférou zastrašování. S jeho jménem je spojen hon na takzvané dezinformátory, jinými slovy jakékoli osoby nepohodlné tomuto režimu. Dezinformace nemá totiž jinou definici než tu, že je to libovolná informace, kterou Fialův kabinet vyhodnotí jako nevhodnou.
Budeme-li mít možnost volit na podzim skutečné opoziční strany, využijme ji. Arogance Fialova kabinetu zašla tak daleko, že Vít Rakušan dodnes z ministerské funkce odvolán nebyl, všemu výše popsanému navzdory. Chcete ho mít v této funkci další 4 roky? Už jen tato otázka by pro mnohé z nás měla znamenat jediné: K volbám se dostavit, a využít jedinečné možnosti se pana Rakušana zbavit. To samé platí v případech premiéra Fialy, ministra Jurečky (lhaní ohledně večírku v době střelby na FF UK v Praze) či bakaláře Lipavského (diletantství na resortu zahraničních věcí).
Dejme najevo, že určité praktiky jsou pro nás nepřijatelné, a nehodláme v nich pokračovat. Přistupme k volbám, slovy Petra Fialy, jako k roku rozhodnutí, kdy víme, na které straně rozhodně stát nechceme. Že se nikdy nesmíříme s praktikami zesílené kontroly, zastrašování a podezření na propojení s organizovaným zločinem. Že již máme dost generálů i plukovníků, kteří se politicky angažují, a demokracii si pletou s vojenskými rozkazy. Že chceme diskusi, ne poslušné plnění povelů.
O tom všem můžeme rozhodnout. Je to v naší moci.

Ber kde ber… (Alegorická)

Kdysi dávno v jedné říši
měli lidé zvláštní zvyk.
Jejich zem se od všech liší:
Král musí být loupežník.

Vybírají z bezpáteřných
toho, kdo víc umí lhát,
toho, kdo má na to čenich,
jak být lotr na kvadrát.

Konkurence stále roste,
jeden míří ovšem výš.
Každou lež vám řekne posté,
z ostrých hrotů dělá plyš.

Proč lid chce mít darebáka?
Asi, aby mohl krást.
Pokušení zkrátka láká
jako děvky, hazard, chlast.

Vždy se najdou problémoví,
ti, kdo chtějí protest vznést.
Na ty správní vedou hony
po celý rok o sto šest.

Kritika se nepřipouští,
hlavní poslušnost je, řád.
Kdo moc reptá, skončí v houští,
co víc král si může přát?

Poctivost se přísně trestá,
je prý znakem temných sil.
Toho, kdo měl špatná gesta,
více nikdo nevzkřísil.

Co že zdobí panovníka?
Křivá páteř, podraz, klam.
S tlupou lumpů dál se stýká,
aby na vše nebyl sám.

Ctný se svých práv nedovolá,
ten je ihned zbaven práv.
Děti zatím učí škola,
že kdo choří, ten je zdráv.

Zda lze tu zem najít nyní?
Kdosi tvrdí, že zná směr:
Padouch světce zve tam sviní,
vládne žumpa, ber kde ber…

Původně publikováno na stránkách Litterate.cz

.

Přejít nahoru

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@svatoplukzs.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz