Marek Řezanka: Zásadní překážka

Blog

Jistě ještě máme v živé paměti, jak se mainstreamová média a strany stávající vládní koalice stavěly ke snahám Miloše Zemana nejmenovat některé navržené ministry. Z důvodu nekompetentnosti měl ještě za působení sociální demokracie výhrady k Michalovi Šmardovi jako kandidátovi na resort kultury, v případě Fialova kabinetu měl tytéž připomínky k bakalářovi Janovi Lipavskému. Toho nakonec s nejvyšším možným odporem a pohrdáním jmenoval, aby se poté ostře ohradil proti nominaci Petra Hladíka na resort životního prostředí. Hladík totiž figuroval v kauze Taxis, a i když mu nebylo nic prokázáno, pochybnosti rozptýleny nebyly.
Miloše Zemana vystřídal Petr Pavel s tím, že hlava státu ministra jmenovat musí. Když pana Hladíka jmenoval, neodpustil si komentář: „Jsem rád, že mohu ukončit dlouhé období různých dohadů a výhrad. Z toho, co jsem si měl sám možnost zjistit, tak prázdných.“
Uplynulo pár let, a máme zde situaci, kdy je to Petr Pavel, který avizuje možnost protiústavního jednání.
Za Petra Hladíka dával ruku do ohně, že si prý ověřil, že pochybnosti kolem jeho osoby byly liché a ničím nepodložené. Mělo by nás zajímat, z čeho při tomto konstatování Petr Pavel vycházel. On snad něco vyšetřoval?
Zkrátka a dobře poskytl panu Hladíkovi bianco šek s tím, že mu věří. V této souvislosti nelze nezmínit setrvávání ministra Rakušana ve funkci ministra vnitra, třebaže prokazatelně lhal ohledně důvodů ke jmenování Petra Mlejnka ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Řeč je zde o kauze Dozimetr.
Panu Pavlovi ale zjevně riziko, že by jím jmenovaný ministr mohl být ve střetu zájmů či se dopustit kriminálního jednání, nevadí. Hlavně když nebude kritizovat NATO.
Jak se Petr Pavel zachová, bude-li na ministra zahraničních věcí navržen někdo z trojice: Jiří Kobza, Jan Zahradil či Petr Drulák? Odmítne je v souladu s Ústavou České republiky jmenovat?
Tragikomickou kulisu by té frašce dotvářel potlesk všech, kdo křičeli, jak údajně Miloš Zeman ohýbá ústavu a fandili rudým trenkám vlajícím nad Hradem.

Hlavně držet linii…

Petr Pavel před parlamentními volbami v roce 2025 vyslal následující signál: „Předpokládám, že zastupuji mandát, který jsem dopředu avizoval. To znamená jasné zakotvení České republiky v NATO a Evropské unii. (…) Při sestavování vlády budu věnovat velkou pozornost tomu, aby ti lidé, kteří budou potom tuhle zemi v exekutivní rovině zastupovat, drželi i tuto linii.“
Ústavní právník Jan Kysela se k možnému nejmenování ministra ze strany prezidenta republiky vyjádřil 10. 12. 2021 dotazu, zda prezident republiky může ministra nejmenovat:
„Podle mého soudu nemůže, ledaže by nastala výjimečná situace, kterou bych připodobnil asi jen k tomu, že by existovala nějaká právní překážka. Typickou právní překážkou může být to, že kandidát je odsouzený v nějakém trestním procesu a trest zahrnuje zákaz výkonu funkcí ve prospěch státní správy nebo veřejné moci. To je asi typický základní argument.“
Znovu si tedy vedle sebe postavme dvě situace:
1) Nominant na ministra je podezřelý, že byl nějakým způsobem zapletený do korupční či podvodné kauzy, třebaže neexistují důkazy, jež by ho z tohoto činu usvědčovaly.
2) Nominant na ministra je kritický k politickým krokům vojenské aliance NATO.
Můžeme konstatovat, že pro stávajícího prezidenta republiky je druhý bod závažnější než prve uvedený.
Prezident republiky nemá co mluvit do vládního programu vítězné parlamentní strany nebo koalice. Není-li ministr souzen a odsouzen za kriminální jednání, jmenovat ho musí. Po vzoru Miloše Zemana může poukázat na možnou nekompetentnost ministra, jako například jeho nedostatečné vzdělání či neznalost resortu, který má řídit (pokud taková situace nastane jako v případě bakaláře Jana Lipavského či ministra zemědělství, Marka Výborného).

Podíváme-li se na postoje jednotlivých stran a jejich představitelů k NATO, plné vystoupení nepožaduje nikdo z nich. Motoristé v něm hodlají setrvat, podle Okamury nemá alternativu, a Petr Drulák zvažuje vystoupení z vojenských struktur NATO jako reakci na eskalační vojenskou politiku této aliance. To tu již v historii v podání Francie bylo.
K této otázce by bylo na místě referendum, aby o sobě mohli rozhodovat sami občané ČR, a ne, aby o nich rozhodoval Petr nebo Pavel.

K čemu NATO?

Diskuse o budoucnosti NATO je klíčová, a v žádném případě by neměla být tabuizována. Debata o tom, zda občanům jednotlivých zemí Evropské unie skýtá členství v NATO vyšší bezpečnost, či větší hrozbu, je zcela legitimní a žádoucí. To samé se týká dotazu, zda NATO slouží jako aliance obranná, nebo útočná. Do třetice by role NATO měla být konfrontována s proměnou světa unipolárního s jedním mocenským hegemonem na svět multipolární.
Je zcela evidentní, že v České republice jsou podobné debaty potlačovány a démonizovány. Zákaz přemýšlení o jakémkoli problému z různých úhlů pohledu je vždy tou nejhorší zprávou o stavu svobody v dané společnosti.
Měli bychom si připomínat zločinné bombardování vlaku s civilisty v Grdelické soutěsce v dubnu 1999, roli NATO ve válce v Iráku od roku 2003, a měli bychom se zamýšlet nad důsledky rozšiřování NATO východním směrem právě z hlediska bezpečnostní (ne)stability.
Jednou z otázek, kterou bychom si při pohledu na mrtvé Ukrajince a Rusy v krvavé válce měli klást, je, zda by k ní došlo za předpokladu neexistence NATO.
Jakmile existují témata, o nichž se nediskutuje, vzniká prostředí nezdravé až patologické.
Ekonom Jeffrey Sachs opakovaně upozorňoval na fakt, že přibližování aliance NATO k hranicím Ruska není politikou obrannou, ale hazardem s bezpečností: „…Ukrajina by neměla vstupovat do NATO, a měla by zůstat neutrální zemí. Je příliš nebezpečné, aby americká vojenská aliance sahala až k ruské hranici, zejména ve vysoce citlivém regionu Černého moře. Ze stejného důvodu jsem proti tomu, aby do NATO vstoupila Gruzie.“
Bývalý předseda Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, Kishore Mahbubani se k roli NATO v ukrajinském konfliktu vyjádřil naprosto srozumitelně: „Evropa mě mate. Nejzřetelnějším příkladem je válka na Ukrajině: dalo se jí předejít od samého začátku. Evropa se jen musela vážně zabývat hluboce zakořeněnými bezpečnostními zájmy Ruska. Když NATO v roce 2008 oznámilo, že by se Ukrajina měla připojit k obranné alianci, byla to pro Rusko obrovská provokace. Proč lidé dělají takové věci? To svědčí o nedostatku zdravého rozumu. V říjnu 2022 jsem mluvil s Henrym Kissingerem a on mi řekl, že jen těžko chápe, co se s Evropou stalo. Před sto lety vládla Evropa světu – dnes už není schopna vést ani sama sebe.“ Poukázal tak na nesmírnou aroganci Evropy, která se mimo jiné projevuje neschopností analýzy současného stavu věcí (A to patrně nezná ministryni Černochovou z České republiky, která vyzývala k vystoupení z OSN, protože podle ní si zřejmě palestinští civilisté nic jiného než utrpení a smrt nezaslouží). Ti, kdo vykřikují, že Ukrajina musí být v NATO, jinými slovy říkají, že válka musí pokračovat – i za cenu eskalace do jaderných rozměrů. Toto pokládám za čiré šílenství, které mělo být již dávno zastaveno – a které denně stojí mnoho zbytečně zmařených lidských životů.

Žako to zvládne…

Současný ministr zahraničních věcí, bakalář Jan Lipavský, patrně Petrovi Pavlovi nevadí. Přitom ho lze objektivně hodnotit jako jednoho z nejhorších ministrů, který na tomto resortu kdy působil. Za něho došlo k jednoznačnému rozkladu české diplomacie, která naprosto ztratila obsah – a redukovala se toliko na pubertální gesta. Je to velice smutná a tragická vizitka pro stát, který měl kdysi (ještě jako Československo) na postu zahraničních věcí osobnosti typu Edvarda Beneše či Jana Masaryka. V současnosti by obsah české zahraniční politice mohl vrátit například profesor Petr Drulák. To bychom ale nesměli žít v režimu, který hodnotí fráze, a nikoli obsah. Proto soudobý ministr zahraničních věcí nemusí mít schopnosti a vzdělání takřka žádné, a s trochou nadsázky by jeho profesi mohl vykonávat i papoušek šedý-žako, když by se naučil poměrně triviální větu: „Mám rád NATO.“

Stačí znát správná slova?

V českém mediálním prostředí bohužel pro názory pánů Mahbubaniho či Sachse příliš prostoru nezbývá – spíše žádný. V našem mainstreamovém mediálním prostředí je totiž NATO nezpochybnitelnou modlou. Dokud toto bude platit, stačí, aby politik aspirující na roli ministra deklaroval, že bude hájit NATO do roztrhání těla – a stává se v podstatě nedotknutelným, Dozimetr či Taxis sem, Dozimetr či Taxis tam.
Za základní chybu považuji, že ke vstupu České republiky do NATO neproběhlo referendum. To ještě v dobách, kdy byla silným politickým hráčem, prosazovala Česká strana sociálně demokratická. Nakonec ovšem na tento požadavek, tak jak u ní bylo zvykem, rezignovala.
Zatímco dnes Petr Pavel označuje za hlavní překážku pro jakéhokoli politika stát se ministrem jeho kritický pohled na roli NATO v současném světě, měli bychom se zabývat tím, co je v něm hlavní překážkou pro dlouhodobé mírové soužití jednotlivých států. A až tu překážku pojmenujeme, měli bychom ji urychleně odstranit. Jinak se totiž v krvi, a bohužel i té vlastní, brzy utopíme.

Rusko neprohrává…

Ptám se, zda členství v NATO prospívá:
Když, tedy komu? Bezpečí nám dává?
Válka se stále vede ošklivá,
na další vleklý konflikt zadělává.
Být členem NATO je posvátná kráva.
Je to však hrozba, která se nám zvýší.
Kočka si hraje, my jsme pro ni myši.
Ve válce člověk nemá žádná práva.
Máme jen zbrojit? Z toho tupost čiší:
Přiznejme si již: Rusko neprohrává.

Generál se nám celý rozplývá:
Munice více ještě obstarává.
Toho si cení parta horlivá,
staví mu pomník, jaká že je hlava.
Na Rusa. Na zteč, šašek provolává.
Evropa ráda stala by se říší:
Ratlík se ovšem od chrta dost liší,
z ovčáka pudlík najednou se stává.
Ten, kdo je hluchý, apel neuslyší:
Přiznejme si již: Rusko neprohrává.

Kdo jenom cekne, je hned popliván,
že je prý zrádce, že se hodnot vzdává.
Doba nám opět lynčem oplývá,
demokracie v zášti ztroskotává.
Slovesa zde lze užít dokonavá.
Kde vládne dogma, rozum chce víc skrýší.
Fanatismus pak nic už neutiší.
Společnost falše nemůže být zdravá,
zvlášť, pokud stojí pouze na fetiši:
Přiznejme si již: Rusko neprohrává.

Kontrola sílí. Je nám čím dál bližší.
Averze roste. Hněv se dere z chýší.
Lež sklízí úspěch. Provází ji sláva.
Urny se plní. Pohřeb neuspíší?
Přiznejme si již: Rusko neprohrává…

Původně publikováno na stránkách Litterate.cz.

.

Přejít nahoru

Ing. Karolína Kubisková 

Politička, Ekonomka, Podnikatelka

 

je česká politička, ekonomka, podnikatelka a odborná poradkyně pro sociální oblast. Zabývá se prorodinnou politikou  a ochranou ohrožených skupin jako jsou senioři, rodiny s dětmi, samoživitelky a zdravotně handicapovaní.

V letech 2022 až 2024 byla místopředsedkyní hnutí Přísaha. Od roku 2022 je zastupitelkou města Kamenice nad Lipou. Je vdaná a má čtyři děti.

Strávila se svými dětmi téměř rok v policejní ochraně v programu na ochranu svědků, bližší informace: Wikipedia

Karolína vede svůj informační kanál na Facebooku   a publikuje také na Seznam.czParlamentní Listy 

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Jiří Jaskmanický – jaskmanicky@seznam.cz

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@svatoplukzs.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz