Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

Blog

Pochopení pro Rusko a avízo, že by USA mohly své zájmy v Panamském průplavu, Grónsku či jinde vymáhat pomocí ekonomické či vojenské síly. Nastupující 47. prezident Spojených států Donald Trump během své tiskové konference ve floridském sídle Mar-a-Lago rozvířil vody ve Střední Americe i Evropě.

Zvláště pak česká mediální scéna tato vyjádření nepřijala vůbec pozitivně a Trump se z pera některých komentátorů dočkal i srovnání s Vladimirem Putinem. Chce-li prý porušovat mezinárodní právo či mezinárodní řád, nijak si s ruským vůdcem nezadá. 

Výroky nastupujícího amerického vůdce pro ParlamentníListy.cz komentuje a hodnotí profesor Petr Drulák, pedagog, někdejší první náměstek ministra zahraničních věcí a bývalý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. 

Donald Trump svými výroky podle profesora Druláka ukazuje návrat reálpolitiky. „Jak v rámci tváře, která je pozitivní, protože s ohledem k válce na Ukrajině znamená vyhlídku na jednání a mír, tak i v rámci tváře problematické, ukazující, že velmoc si bude dělat, co chce, pokud se jí nepostaví jiná velmoc. Dává-li najevo pochopení pro obavy před expanzí amerického vlivu na Ukrajině, ukazuje tím realistický pohled na svět, že tu jsou dvě velmoci, a pokud se jejich zájmy srazí, je racionální o tom jednat a nikoli vést válku. Z hlediska dění na Ukrajině za poslední tři roky je velmi dobrá zpráva, že přichází tento typ myšlení,“ zdůrazňuje exdiplomat a politolog.

„Jenže tu máme i další výroky, například o Kanadě, Panamě a Grónsku, což jsou z Trumpova hlediska malé státy a pro velmoc mají hodnotu jakési figurky na šachovnici. Projevuje se zde Thúkydidův výrok, že si velcí dělají, co se jim zlíbí a malí to musejí strpět. Vidíme zde dvojí tvář reálpolitiky, která by na jednu stranu mohla vést k míru a z druhé strany tu je imperialistické uvažování, které moc nebere v úvahu existenci menších národů a jejich přání a představ,“ pokračuje v hodnocení.

Když Donald Trump krátce po svém zvolení nominoval na pozici ministra zahraničí neokonzervativce Marca Rubia, zavládlo nadšení nad tím, že zase takové změny v zahraniční politice prezident USA dělat nebude. Jeho aktuální výroky svědčí o opaku. Podle profesora Druláka se to ovšem nemusí vylučovat.

„Určitým způsobem to dohromady jde. Část amerického bezpečnostního establishmentu a hlubokého státu na výroky o Panamě nebo Grónsku bude slyšet. Nikdo z nich nebude považovat za kontroverzní, že by Američané měli v Panamě mít preferenční zacházení. Naopak ocení, že se Trump v této věci angažuje. Podobné to je s Grónskem, kde by Trump pro Spojené státy chtěl privilegia a další výhody. Část hlubokého státu na tohle bude slyšet. Pochopitelně ne celý, protože neokonzervativci, kteří bezpečnostní nástroje využívají k prosazení své ideologické vize, zklamaní budou. Ti však nutně nemusejí být hlavní silou v rámci Spojených států. Spíše jde o určité ideologické křídlo, které oslabí,“ predikuje Drulák.

Připomíná, že daleko větší pozornost v amerických neokonzervativních kruzích má podpora Izraele, nikoli Ukrajiny. „Ani tady nebudou muset být zvláště zklamaní, protože Trump bude dosavadní izraelský kurz podporovat daleko výrazněji, než Biden. Jisté třecí plochy by mohly být kolem Ukrajiny, ale ani tam k tomu nemusí dojít, protože Trumpovou ideální vizí je, že by si Ukrajinu měli vyřešit Evropané. Nemusí to nutně znamenat zastavení války, ale musela by si ji Evropa financovat sama,“ připustil Drulák.

„Zajímavé je, že když Donald Trump hovoří o Ukrajině, upozorňuje na útrapy války, na zničené lidské životy. To je moment humanismu, který se v reálpolitice příliš neobjevuje a neokonzervativci pro to nikdy žádné pochopení neměli. Uvidíme, jak se tento humanistický model bude nadále v Trumpově státnické praxi uplatňovat,“ nadnesl bývalý elitní diplomat pro ParlamentníListy.cz.

Diví se té části komentátorů, která po Trumpových výrocích naznačujících, že by USA své zájmy na Grónsku či Panamě mohly vymáhat ekonomickou či vojenskou silou, začali Trumpa srovnávat s Putinem a kritizovat ho, že hodlá porušovat mezinárodní právo. 

„To je zjevně nějaké nedorozumění, protože pro americkou zahraniční politiku mezinárodní právo nikdy neznamenalo žádnou překážku. Americká zahraniční politika soustavně porušuje mezinárodní právo, a to takovým způsobem, že vedle nich Rusové vypadají téměř jako příkladní mezinárodní občané. Podívejme se jen na Blízký východ, kde Američané ilegálně okupovali část Sýrie a destabilizovali tamní legitimní režim. To snad není porušení mezinárodního práva? K Iráku se snad ani nechci vracet, ale porušování mezinárodního práva rozhodně Irákem neskončilo,“ varuje Petr Drulák.

Rozdíl u Trumpa prý je, že o tom začíná mluvit velmi otevřeně. „Sabotážní role USA v Sýrii nebyla nijak tematizována a dvakrát se tím nechlubili. Nyní se však Trump pochlubil tím, že chce porušovat mezinárodní právo. V tom je rozdíl, protože dosavadní praxi převádí i do rétoriky. Povede to k tomu, že všichni ti, kteří rádi hovoří ne o mezinárodním právu, ale „mezinárodním řádu založeném na pravidlech“ budou v argumentační nouzi. Jaká jsou tohle pravidla? Každý, kdo sleduje praxi americké reálpolitiky, dobře ví, že žádná pravidla pro americkou zahraniční politiku neplatí. Trump dělá to, že nám to říká otevřeně,“ podtrhuje.

Propagandisté v našich médiích mají najednou problém, protože doteď mluvili o mezinárodním řádu založeném na pravidlech, ale v této chvíli to budou mít zase o něco těžší a budou si muset něco vymyslet. Komentátor Financial Times už před pár měsíci napsal, že by se mělo přestat mluvit o mezinárodním řádu založeném na pravidlech, protože každý ví, že neexistuje žádné pravidlo, které by Američané neporušili. Je proto lepší mluvit o hodnotách, protože za to schováte úplně všechno. Bránit ty správné hodnoty bez ohledu na pravidla, tak by to mohli říkat. A jaké jsou ty správné hodnoty? Ty, které vyznává Amerika. Zdejší propagandisté budou muset zapracovat na změně scénáře a vyškrtnout si ze svého slovníku termín pravidla,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Drulák.

Původně publikováno na stránkách Parlamentní listy.

Přejít nahoru

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@outlook.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz