Tomáš Doležal: Junta generála Pávka a generála Koudelky. Přední muž Okamurova týmu o zákulisí stíhání šéfa SPD

Blog

„Po nástupu generála Pávka na Hrad začínají podobným způsobem jako tajné služby politiku ovlivňovat i některé složky armády reprezentované lidmi, jako jsou generál Řehka nebo plukovník Foltýn. Země již není řízena volenými a voličům odpovědnými (a voliči časem odvolatelnými) politiky, ale jakousi vojensko-policejně-zpravodajskou juntou,“ říká předseda zastupitelů SPD ve Středočeském kraji Tomáš Doležal, který je též poradcem předsednictva SPD a poslaneckého klubu SPD.Jak se díváte na vydání Tomia Okamury k trestnímu stíhání kvůli plakátu s imigranty?

Je to zásadní přelom ve vývoji české demokracie po listopadu 1989. Poprvé je zákonodárce předhozen policii, státním zástupcům a soudům za zveřejnění zcela legitimního a regulérního volebního materiálu s politickým poselstvím – kritikou Migračního paktu EU, potažmo nelegální masové migrace do Evropy. Za decentní a lehce alegorické vyjádření věcného názoru demokratického parlamentního hnutí v rámci předvolební kampaně.

Poprvé je zde politik stíhán de facto za to, že vede politické hnutí a dělá politickou práci. Navíc trestní stíhání probíhá na základě udání vysokého politika vládní koalice Jiřího Pospíšila z TOP 09, bývalého ministra spravedlnosti. Čili v podstatě jde o trestní stíhání na objednávku. To, že všichni přítomní poslanci vládní koalice hlasovali pro vydání Tomia Okamury, je rovněž zcela nenormální a svědčí to o tom, že šlo o závazné hlasování koordinované vedením koalice.

Proč je to podle vás nenormální?

Vždy v obdobných případech bylo normální, že poslanci i napříč vlastními stranami a politickými kluby hlasovali odlišně, dle svého přesvědčení a svědomí. Tento současný jednotný postup vládních poslanců jsme přitom zaznamenali jen týden poté, co ještě na jednání sněmovního Mandátového a imunitního výboru, který měl dát sněmovně ohledně vydání Tomia Okamury doporučení, hlasovala část koaličních politiků proti jeho vydání. Takže musela následovat silná masáž těch vládních zákonodárců, kteří nebyli připraveni hlasovat na plénu sněmovny pro vydání předsedy SPD. Což svědčí o tom, že na stíhání a odsouzení Tomia Okamury existuje na nejvyšších místech končící vládní koalice silný zájem. A to nevěstí nic dobrého, protože policejní a prokurátorské složky, jakožto součást vládní výkonné moci, to jistě registrují.

Vy si nemyslíte, že by poslanci měli být vydáváni k trestnímu stíhání?

Já si vůbec nedokážu představit, že bych někdy v životě hlasoval pro vydání jakéhokoli politického kolegy, včetně nejtvrdšího soupeře, k trestnímu stíhání, kde hrozí trest „natvrdo“ – a už vůbec ne za nějaký jeho výrok nebo politický postoj. Nikdy bych si nedokázal vzít na svědomí takto zásadní ovlivnění jeho osudu. Je to hra na bohy, která dle mého přesvědčení politikům vůbec nepřísluší. Navíc vydáním Tomia Okamury byla zpochybněna samotná podstata poslanecké imunity, která vznikla proto, aby chránila zákonodárce právě před stíháním za politické projevy, aby jim umožnila svobodu výkonu politické činnosti. Toto vše je dnes zničeno a pošlapáno.

Řada komentátorů a politologů uvádí, že trestní stíhání Tomiovi Okamurovi a SPD pomůžou…

Vůbec to tak nemusí být. Jednak tzv. většinový středový volič nepatřící do tvrdého voličského jádra může být spíše odrazen trestním stíháním lídra nějaké strany či hnutí, instinktivně s tímto nechce být spojován a bude raději volit někoho jiného, byť mu programově a politicky bude vzdálenější. Ale hlavně nikdo nemůže myslet vážně to, že Tomio Okamura, nebo jakýkoli jiný politik v obdobné situaci, se raduje z vlastního trestního stíhání. Z toho, že bude chodit na výslechy a potkávat na policejních chodbách či na chodbách soudních budov zločince vedené v poutech a měsíce žít v obavách, zda se za ním na konci dne na tři roky nezavřou vrata ruzyňské věznice. Považovat toto za výhru a povzbuzení do voleb může jen morálně deviantní cynik.

Takže podle vás již nežijeme v plně svobodné a demokratické společnosti, kde jsou chráněna a garantována ústavní práva a svobody všech jejích členů a již zde nemáme skutečnou svobodu slova a projevu?

Bohužel odpověď na obě dvě tyto otázky zní, že ne! Ostatně o systémovém porušování svobody projevu, o pronásledování lidí za veřejně projevený názor a o porušování lidských práv v Evropě, hlavně v té západní, hovořil minulý týden na Mnichovské bezpečnostní konferenci ve své fantastické a přelomové řeči nový viceprezident USA J. D. Vance.

Veřejná dehonestace a otevřená kriminalizace politických a názorových oponentů progresivistické a prounijní, protinárodní ideologie a praxe je jasným znamením toho, že již nežijeme ve standardním svobodném politickém režimu, ve standardní, v našem případě parlamentní, demokracii, ale v režimu, který má viditelné rysy autoritářství a který porušuje vlastní ústavu tím, že selektivně omezuje základní lidská práva a svobody.

Znáte kromě této kauzy i jiné případy pošlapávání demokracie a svobody projevu?

Ostrá fáze omezování svobody slova a nastolování cenzury byla odstartována v roce 2022 zablokováním několika desítek zpravodajských webů, označených Fialovou vládou a zpravodajskými službami jako dezinformační. Bez důkazů, bez soudu, prakticky bez odporu. Nejpozději od té doby nejsme společností, která může být označována za plně svobodnou či demokratickou.

Ano, jsou tady cenzurní praktiky provozované státem, lidé jsou zastrašováni, umlčováni a hrozí jim kriminalizace a zbavení svobody za zcela legitimní vyjádření názorů. Ostatně, svědčí o tom i výsledky výzkumu veřejného mínění, který provedla pro Společnost na obranu svobody projevu agentura STEM v roce 2023. Dle těchto výsledků se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory a má pocit, že se vrací cenzura. Přičemž nejvíce se lidé bojí otevřeně vyjadřovat k migraci, což je naprosto signifikantní, a k otázkám týkajícím se pohlaví a manželství – což je další agenda, kterou léta nemilosrdně tlačí do veřejného prostoru progresivistický blok a její kritiky označuje přinejlepším za zpátečníky a názorově méněcenné osoby, a v tom horším případě za fašisty, kteří mají sedět v base. Takže případ Tomia Okamury má mnohem širší přesah.

V jakém smyslu?

Má se stát precedentem a výstrahou pro ostatní, aby si již nedovolovali veřejně zpochybňovat islamizaci Evropy, politiku multikulturalismu a masovou imigraci do EU, kterou prosazuje Evropská unie. Svoboda slova je základní ústavní hodnota, na které je postavena naše západní demokratická civilizace. Musíme ji chránit, nikoli přihlížet její likvidaci. Jde o hodně. Svoboda slova nesmí být jenom pro někoho, jen pro názory, které nám konvenují. Musíme ji dopřát všem, včetně našich politických protivníků, a dát prostor zaznít i názorům, se kterými nesouhlasíme, nebo nás i přímo odpuzují. Vše ostatní znamená konec demokracie.

Fialova koalice a její podporovatelé z řad českého „hlubokého státu“ postoupili v kriminalizaci názorů, politických oponentů i oklešťování demokracie skutečně již velmi daleko.

Co tím myslíte?

Svědčí o tom mimo jiné nedávné zavedení nového trestného činu „neoprávněná činnost pro cizí moc“ do trestního zákoníku. Až na 15 let odnětí svobody může být odsouzen ten, kdo bude vykonávat na území České republiky blíže neurčenou činnost pro nespecifikovanou cizí moc – a to i ve stadiu přípravy. Bez přehánění jde o návrat do období předlistopadové nesvobody, a to dokonce spíše do padesátých let minulého století než do těch osmdesátých.

Velice tristní je i to, že si zavedení tohoto nového trestného činu u Petra Fialy objednaly tajné zpravodajské služby. I to, že byl schválen i přes zásadní výhrady ze strany Nejvyššího soudu. To, že tuto hanebnou novelu zákona podepsal prezident Pavel alias Pávek nepřekvapuje. Pokrytectví, nulová sebereflexe a hroší kůže je tím, co tohoto chameleóna, který za svůj život vykonával činnost pro několik cizích mocí, charakterizuje dokonale.

Varující je i spěch, se kterým vládní koalice na zavedení tohoto paragrafu tlačila a přijala jej jako zjevně protiústavní přílepek zákona Lex Ukrajina VII, přestože byl i součástí připravované širší novelizace trestního zákoníku. Můžeme se tedy důvodně obávat toho, že příslušné „složky“, zejména novodobí estébáci v BIS a jejich političtí spojenci ve vládních stranách se tento paragraf chystají vůči politické opozici či vůči nepohodlným aktivistům a novinářům skutečně brzy použít a ovlivnit tím výsledky podzimních voleb do Poslanecké sněmovny.

Proces zrodu a schválení tohoto trestného činu charakteristického pro totalitní režimy rovněž demaskuje další mimořádně neblahý rys dnešní doby – skutečnost, že zpravodajské služby vstupují přímo do politiky a snaží se politiky úkolovat a přímo řídit. Jejich šéfové vystupují autoritativně v médiích, nastolují politickou agendu a nepřípustným a jim nepříslušejícím způsobem ovlivňují veřejné mínění a politickou i volební soutěž, kterou vědomě manipulují. Zrod tohoto jevu se časově shoduje s nástupem (a etablováním) generála Koudelky v čele BIS a markantně stále zesiluje.

A co otázka armády? Dnes se například řeší problém dronů pro Ukrajinu či odbor strategické komunikace…

Po nástupu generála Pávka na Hrad začínají podobným způsobem jako tajné služby politiku ovlivňovat i některé složky armády reprezentované lidmi, jako jsou generál Řehka nebo plukovník Foltýn. Země již není řízena volenými a voličům odpovědnými (a voliči časem odvolatelnými) politiky, ale jakousi vojensko-policejně-zpravodajskou juntou.

Původně publikováno na stránkách Parlamentní listy.

Přejít nahoru

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@svatoplukzs.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz