Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Blog

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou Petra Fialy řádí u nás, tak v různých lokálních obměnách takřka v celé atlantické říši, přichází s novou formou totality, varuje Michal Semín, studentský vůdce z roku 1989 a dnes jeden z nejznámějších kritiků liberalistického relativismu. Oblíbená argumentace, že jsme v 21. století, podle něj skrývá řadu rozporů.

Vy se v rámci Spolku Svatopluk i dalších aktivit snažíte o posouvání naší společnosti směrem ke konzervativním hodnotám a tradičnějšímu myšlení. Liberálové se takovým snahám pošklebují. Jak vysvětlit, že se pošklebovat nemají?

Nějakou jednodušší otázku byste na úvod tohoto rozhovoru neměl? Odpověď znám, nejde ji však stlačit do pár vět. A taky si tu nevystačíme s žurnalistickými finesami a floskulemi. Musíme zajet na hlubinu, k filozofické reflexi o povaze svobody. Liberál, jak název napovídá, má svobodu ve štítu. Má ji za tu nejvyšší životní hodnotu, ty ostatní musejí působit v jejích službách. Může však být nejvyšším dobrem něco, co má povahu prostředku? Svoboda přece nutně odkazuje k vyšší hodnotě, než je ona sama. Je bezesporu životně důležitá, musí se však sklonit před něčím ještě vznešenějším.

A tím je co?

Vše, co volím, se mi jeví jako dobro. Dám příklad. Potřebuji peníze, abych pořídil rodině dárky pod stromeček. V peněžence nemám ani floka, a tak si vypomohu, bez vašeho svolení, tou vaší. Jednal jsem z vlastního rozhodnutí, a tedy svobodně. Ale jednal jsem správně? Kdyby byla svoboda tou nejvyšší životní hodnotou, jak byste se mohl proti mému jednání oprávněně ohradit?

Snad nechcete říct, že všichni liberálové schvalují krádež…

Samozřejmě že ne. Jen chci ukázat na vnitřní rozpor liberalismu. Odsuzujeme-li krádež, pak přinejmenším implicitně uznáváme existenci mravního řádu, kterému je lidská svoboda podřízena. Při krádeži jsem sice svou svobodnou vůli uplatnil, ale současně jí zneužil. Takže abych to shrnul – plně svobodný je člověk jen tehdy, když si volí to, co není v rozporu s oním na lidském subjektu nezávislým mravním řádem. Toť vyznání konzervativce.

Vrátím-li se tedy ke své původní otázce – jak liberálům vysvětlit, proč se nemají konzervativcům či tradicionalistům pošklebovat?

Protože bez jimi vyznávaného hodnotového řádu by ani té svobody nebylo. Mravní relativisté, a ti se mezi liberály jen hemží, si pod sebou řežou větev. Jak chtějí hájit vizi svobodné společnosti oproti té totalitní, když je každý jedinec pánem své vlastní morálky? Proč by hodnoty totalitáře měly být horší, než jsou hodnoty liberála?

Takže svobodu nakonec hájí spíše konzervativci, než liberálové?

Přesně tak. Liberálové mohou být užiteční za situace, kdy je třeba se bouřit proti zneužívání moci. Získá-li však jejich doktrína ve společnosti převahu, začne působit destruktivně i tam, kde se to nehodí.

Jak se to prakticky projevuje?

Tak například v nedávném sporu o redefinici manželství. Svůj hodnotový relativismus vyjadřovali zastánci „manželství pro všechny“ bonmotem „Jsme v 21. století! Jak můžete hájit něco, co je dobově překonané?“ Pokud je však realita do této míry proměnlivá, ztrácejí i liberálové kotvu pro svoji argumentaci. Také oni nutně vycházejí z představy nadčasově platných norem lidského soužití, podle kterých pak mravně soudí svoje konzervativní oponenty. Relativismus je holt vnitřně rozporný nejen na papíře, ale i v reálném životě.

Spolek Svatopluk, kde je kromě vás činný i Petr Drulák nebo Ilona Švihlíková, začíná volat po „změně režimu“. Doufám, že nechcete vyhrabávat z hrobů Jakeše s Husákem ani zavádět diktaturu?

Kdybyste byl relativistický liberál, tak byste nemohl říct ani popel. Ale protože jím nejste, dává vaše otázka smysl. Samozřejmě že nechceme k životu probouzet režim, který byl v mnoha ohledech zvrácený. My naopak voláme po takových systémových změnách, které by snahy o nastolení totalitního režimu účinně neutralizovaly.

A my se v podobné situaci nacházíme?

Přesně tak. Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou Petra Fialy řádí u nás, tak v různých lokálních obměnách takřka v celé atlantické říši, přichází s novou formou totality. Má subtilnější podobu a její mechanismus represe je jiný, než tomu bylo dřív, i ona si však činí nárok na celého člověka. A běda tomu, kdo se nějak výrazněji odlišuje. Pravda, fyzické popravy se zatím bát nemusí, těch sociálních či profesních však rapidně přibývá.

A můžete být, pokud jde o ony vámi navrhované systémové změny, konkrétnější?

Zatím ne, jsme teprve na počátku vnitrospolkové diskuse. Určitě však budou vyžadovat hlubší zásah do naší ústavy a nalezení lepší rovnováhy mezi jednotlivými složkami státní moci. Budou to změny, které reálnou demokracii neoslabí, ale naopak posílí. Což už nelze říct o demokracii liberální, s tou se bude třeba rozloučit. Každopádně nejpozději letos na jaře se od nás veřejnost dozví, jak na to.

Jedna věc jsou změny na úrovni našeho státu, jiná věc je reorganizace našeho postavení v EU a NATO. Jeden z dřívějších českých konzervativních politiků řekl, že klidně přijme, že Česká republika dočasně zchudne, když vystoupí z Evropské unie. Jsou takové úvahy na místě?

My si pochopitelně uvědomujeme, že současná míra podřízení nadnárodnímu řízení představuje překážku pro uskutečnění oněch potřebných systémových změn na národní úrovni. Proto budeme od těch politických stran či hnutí, které se naší vizí budou chtít inspirovat, očekávat, že tuto naši vazbu na EU či NATO se budou snažit v maximální možné míře rozvolnit. Není nutné volat po okamžitém ochodu z EU, který stejně není realizovatelný, určité praktické kroky, vyjadřující nevůli po udržování našeho vazalského postavení, však bude nutné provést. Cílem je svět bez dnešní EU a čím dál tím víc válkychtivého NATO, ale jak k tomuto cíli dojít, nechme zatím otevřené. Svět se nám mění před očima a nikde není psáno, že se EU nemůže pod vahou svých vnitřních rozporů rozložit dřív, než byste řekl Brusel. Vždyť kdo by si ještě nedávno pomyslel, že se Asadův režim v Sýrii zbortí jak domeček z karet za pouhých jedenáct dní?

Vy jste byl coby studentský vůdce aktivní v listopadu 1989. Jak se po 35 letech díváte na to, jak se s tradicí „sametu“ zachází a jakou formu veřejné aktivity si vybraly tehdejší osobnosti jako Šimon Pánek, Monika Pajerová, Michael Kocáb a jiní?

Patřil jsem k hlavním organizátorům protestní akce k 17. 11. do chvíle, než jsem byl v rámci nezávislého studentské hnutí STUHA přehlasován v otázce zapojení SSM. Já byl proti, většina pro. Ačkoli jsem se aktivně účastnil nejen té demonstrace, ale jako představitel stávkového výboru na PedF UK i dalšího polistopadového dění, neměl jsem už na další vývoj vliv. Nebudu dnes ufňukaně tvrdit, že mi tu revoluci někdo ukradl. Oficiálním oslavám Velké listopadové se však ostentativně vyhýbám.

Když jde o tradice a zacházení s nimi, pojďme mluvit o Vánocích, právě probíhajících. Češi je slaví rádi, i do kostela na půlnoční mši zajdou. Proč ale po zbytek roku kostel míjí obloukem a k církvi necítí důvěru? Co může zejména katolická církev dělat lépe?

Vánoce ještě neproběhly, jsou teprve na začátku. Bohužel vlivem komerce získalo nemálo lidí dojem, že Vánoce začaly koncem listopadu a končí Štědrým večerem. A přitom celý tento čas je teprve dobou přípravy, dobou adventní. Vánoce začínají Božím hodem a končí, v užším slova smyslu na Tři krále, v tom širším však až počátkem února na Hromnice.

Vaše otázka po roli a společenské autoritě církve je téma na speciální rozhovor. Dnes si vystačíme s tezí, že liberalismus s progresivismem zdolaly i církevní hradby, a to již dávno před Františkem, v šedesátých letech minulého století. Dnes je církev v hluboké vnitřní krizi, která však, pevně věřím, bude očistná. Pak se opět stane magnetem pro všechny, kteří upřímně hledají smysl svého života mimo rámec všeho pomíjivého. Do té doby doporučuji hledat odlesk bývalé slávy církve v pomyslných katakombách, do nichž byla integrální katolická víra po Druhém vatikánském koncilu revolucionáři zahnána.

Například ve vámi vydávaném časopisu Te Deum?

Minimálně tam.

Na jednu stranu liberální mládeži vadí, že konzervativci ctí některá závazná pravidla týkající se sexuality, vztahu muže a ženy a rodiny. Na druhou stranu ale liberálové podporují zelené hnutí či woke agendu, které si vynucují souhlas velmi agresivně. Jak se na tento paradox díváte?

To jsme opět u těch vnitřních rozporů liberalismu a mravního relativismu. Jejich vyznavači tvrdí, že žádné nadčasově platné normy neexistují, aby tím podryli „starý svět“, a přitom, jak správně říkáte, agresivně vnucují společnosti novou morálku, která je pro všechny závazná. Úkolem konzervativce je na tento rozpor poukazovat a odhalovat tím jeho nebezpečné prototalitní konsekvence.

Když už hovoříme o té ostrakizaci konzervativců – vy jste byl v roce 2019 během své kandidatury do Rady ČTK nařčen z „antisemitismu“. Jak se na tuto věc po čase díváte?

Jako na užitečnou lekci z antiseminismu. Dobře – teď vážně. Hledal se klacek a našel se v podobě mých starších textů, které lze, při zlém úmyslu, selektivních citacích a vytržení z kontextu, označit za protižidovské. Je to celé absurdní, což pochopili i mí židovští přátelé, kteří se mne tehdy, aniž to lynčující média zmínila, zastali. Nebudu se teď pokrytecky tvářit, že jsem vždy schvaloval politiku státu Izrael nebo že považuji synagogální judaismus za rovnocenný s křesťanstvím. Jsem však člověk, na rozdíl od mých zuřivých odpůrců, nábožensky i etnicky mimořádně snášenlivý. Takže ještě jednou a snad už naposled. Jak by mohl být antisemitou někdo, kdo věří v božství Žida Ježíše a kdo je tolika Židům vděčný za to, co mi prostřednictvím Starého i Nového Zákona dali?

Vraťme se od hodnot zase trochu na zem. Kdo toto vše, co jsme popisovali, v české politice více či méně kvalitně zastupuje? Konzervativních či dokonce národně-konzervativních stran či hnutí máme víc. A budou volby…

O žádné z existujících politických stran nemohu říci, že plně odpovídá mým představám o správě věcí veřejných. Ale jako člověk, zaměřený spíše doprava, upřímně vítám spojenectví SPD, Trikolory a PRO. Doufám, že to s tou spoluprací myslí vážně a že si nebudou vzájemně okopávat kotníky. Pro mne je však v tuto chvíli ještě důležitější, zda poté, co Svatopluk představí svoji vizi systémových změn, ji budou ochotni, alespoň z větší části, přijmout za svou. Kdo tak učiní, má nejen můj hlas, ale, pevně věřím, i velkého počtu dalších voličů, kteří se stále většími rozpaky pozorují, jak se jejich podpora národně konzervativním uskupením takřka vůbec nepromítá do toho, jak se u nás žije.

Původně publikováno na stránkách Parlamentní listy.

Přejít nahoru

Prut Odolnost

Čekají nás těžké časy. Evropská vládnoucí třída a její místní chráněnci ztratili jakýkoliv kontakt se skutečností a vedou nás do katastrof. Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur. Na situace nedostupnosti vody, elektřiny a dalších základních statků jakož i na občanské nepokoje. Pěstujeme odolnost, abychom i tak nepříznivé podmínky byli schopni jako národ přečkat. Věnujeme se přípravě na krizové situace, učíme se základy topografie, sebeobrany i zdravovědy, pěstujeme fyzickou kondici i duševní sílu.

Správce prutu:
Michal Klusáček – michal.klusacek@seznam.cz

Martin Pecina

podnikatel

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!. Ve spolku Svatopluk vede prut Odolnost.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a v konzervativní levicové koalici Stačilo!. Její komentáře najdete mj. v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Zástupkyně: Zuzana Majerová – volimzuzku@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Vladimír Krejčí – dvouplosnik@gmail.com

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu: Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Zástupkyně: Marcela Břízová – marci72@seznam.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@outlook.cz

Zástupce: Tomáš Doležal – th.dolezal@seznam.cz