Petr Drulák: Režimu teče do bot. Rusové už je nešetří.

Blog

Hrozí válka mezi Izraelem a Íránem? Jakou roli může sehrát Donald Trump, pokud vyhraje americké volby v listopadu? A proč vede Brusel politickou válku proti Viktoru Orbánovi? Bývalý elitní diplomat, pedagog a expert na mezinárodní vztahy Petr Drulák tyto otázky osvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Pane profesore, jak vnímat současné dění na Blízkém východě? Izrael zlikvidoval několik představitelů Hamásu, Írán hrozí odvetou. Může ten konflikt eskalovat?

Írán musí reagovat, protože likvidace Ismaíla Haníji bylo aktem ponížení Íránu. Izrael zabil politického šéfa Hamásu ve chvíli, kdy se s Hamásem jedná o příměří, o výměnách zajatců atp. Samo o sobě jde o eskalační krok ve válce s Hamásem. Haníja byl ve vedení Hamásu politická figura, nebyl tím, kdo řídí operace. Vychází z toho, že Izrael nemá zájem o politické řešení problému v Gaze a dál sází na sílu.

Druhý aspekt je, že tu akci Izrael podnikl v Íránu ve chvíli, kdy tam byl Haníja pozván na inauguraci íránského prezidenta, který dává najevo umírněnější postoje. V okamžiku, kdy na území Íránu zabijí jeho hosta, který přichází na prezidentskou inauguraci, jde o akt ponížení Íránu, na který musí Íránci reagovat. Eskalace na druhou. Jak ve vztahu k Palestincům, tak ve vztahu k Íránu. Je to dáno tím, že Izrael cítí, že má v Americe neotřesitelnou podporu a může si dovolit téměř všechno. 

Nemohlo to být i tak, že Íránci si dobře uvědomovali, že pozváním politického šéfa Hamásu z něho udělají terč a Izrael využije situace? Tedy, že si o tuto eskalaci řekli? I pokud by Haníja útok ze 7. října sám neplánoval, pořád šlo o nesmírně brutální masakr a útok vůči němu díky tomu byl očekávatelný.

Příležitostí měli nepochybně mnohem víc. Haníja normálně žije v Kataru, není to někdo, kdo by celý život trávil v bunkru. Když ho mohli zasáhnout, zabili jeho děti. Nemyslím si, že by to ze strany Íránu byl záměr a připravovali by to. Je to válka a pokud chcete válku ukončit, neútočíte na politické představitele. Něco jiného jsou útoky na lidi řídící vojenské operace, to jsou samozřejmě legitimní cíle.

Dojde-li k odvetné akci Íránu vůči Izraeli, je tam potenciál, že by to přešlo do většího konfliktu?

Izrael doufá, že zatáhne Američany do války s Íránem. Stejně jako Zelenskyj chce zatáhnout Američany do války s Ruskem, Netanjahu zkouší válku s Íránem. Je to celkem jednoznačné, takové jsou dnes izraelské cíle.

Jsou to skutečně izraelské cíle? Pokud na tom něco je, není to spíše cíl premiéra Netanjahua osobně, jehož politická budoucnost je dle většiny expertů sečtena a dokud se válčí, zůstává ve funkci?

To je pravda. Ano, Netanjahu potřebuje válku, aby vůbec politicky přežil a neskončil ve vězení. Ideálním scénářem je pro něho téměř nekonečná válka, která mu umožňuje setrvat ve funkci. Jinak jemu i jeho manželce hrozí vězení. 

Je ale zajímavé sledovat mezinárodní reakce. Izraelskou akci odsoudil brazilský prezident Lula da Silva, který není žádný terorista, ale v podstatě demokrat. Kriticky se pak vyjádřil generální tajemník OSN. Takový je postoj mezinárodního společenství mimo kolektivní Západ. Nejde o žádné stoupence terorismu, oni žádných teroristů nelitují. Takto uvažuje svět, když do toho nepočítáme zideologizovaný Západ. 

Maďarský premiér Orbán čelí silnému tlaku. Zřejmě kvůli jeho politice snažící se nastolit na Ukrajině příměří. Stopka ruské ropy přes Ukrajinu, zákazy pořádat v Budapešti summity Rady EU atd. Je to politická válka proti Orbánovi?

Jednoznačně. Politická válka proti Orbánovi se vede už několik let a samozřejmě v době maďarského předsednictví v Radě EU tyto věci eskalují. Evropská unie dává všemi kroky najevo, že se chce od Maďarska distancovat. Mají s Maďary dlouhodobý problém. Důvod je prostý. Orbánovi je vyčítáno a kladeno za vinu, že se nechová jako vazal. Toto je základní „problém“ Orbána. Vazalské státy nemají právo na svoji vlastní zahraniční politiku a většina evropských států včetně těch velkých to dnes respektuje. Chovají se jako vazalové. Pak přijde malá středoevropská země, která řekne, že nejsou vazalové, ale suverénní stát, a chtějí pomáhat míru. Nechovat se jako vazal už je obrovský prohřešek sám o sobě, a vedle toho chtějí přispět k ukončení války na Ukrajině, což je v rozporu s tím, co dělají ostatní. Maďarsko za to může očekávat nejtvrdší tresty, jakých jsou schopni. Pokoušejí se maďarské předsednictví sabotovat a Maďarsko oslabovat. 

Ukrajinci udělali chybu, když zastavili ropu Lukoilu, protože se to dotklo i Slovenska, a to vystupuje ještě o trochu razantněji než Maďaři. Slováci jsou z 90 % na této ropě závislí a Slovnaft bez ní nemůže vyrábět. Vcelku logicky proto Slováci zvažují protisankce vůči Ukrajině a já doufám, že k něčemu takovému dojde. Tyhle ukrajinské manýry vydírání zbytku světa musí jednou skončit. Ostatní státy by Ukrajině měly dát najevo, že být americkým loutkovým režimem není žádná cesta k respektu.

Jak si teď Ukrajina vlastně stojí bojově? Objevují se zprávy o dalších dílčích ruských vojenských úspěších.

Postavení Ukrajiny na bojišti se každým dnem zhoršuje a podle mého názoru si to sami Ukrajinci uvědomují. Sám Zelenskyj říká, že nemá smysl pořádat mírové summity bez Ruska. Podivný je i výjezd neonacistů z Azovu. Dělali nějaké turné po Evropě a nevím, kde všude jim to zrušili, ale v Praze to proběhlo. Uvažuji, proč něco takového podnikli. Není foundrasing na Západě určitým znakem zoufalství? Nebo se snaží Západ přesvědčit, že tato jednotka není neonacistická?

Režimu teče do bot a velkou otázkou je zima. Jak chce Ukrajina přežít zimu? Už v roce 2022 jsem před tím varoval, ale nepočítal jsem s dvěma věcmi. Jednak s tím, že žádná pořádná zima nebyla, a jednak jsem nepočítal s tím, že Rusové budou šetřit ukrajinskou infrastrukturu. V zimě 2022/2023 jim rozvody tepla a elektřiny fungovaly, protože na ně Rusové cíleně neútočili. To se však letos změnilo a Ukrajinci půjdou do zimy, aniž by tyto věci měli, a města budou jedno vedle druhého čelit humanitárním katastrofám.

Zelenskyj ví, že se každým dnem jejich situace zhoršuje. Navíc se rýsuje, že v Bílém domě nebudou demokraté, a Trump s Vancem dávají najevo, že tahle ukrajinská politika jim nesedí, tak to v Kyjevě také vnímají.

Prezident Zelenskyj si ostatně s Trumpem telefonoval a chtějí se prý setkat. 

Zelenskyj s nimi v této chvíli nemá žádnou vyjednávací pozici. Pokud se Trump dostane do Bílého domu, nebude pro republikány jednoduché zajistit, aby Amerika úplně neztratila tvář, jako se to stalo v Afghánistánu. Ukrajinou svým způsobem Spojené státy napravili ztrátu reputace z Afghánistánu. Nevím jestli si budou muset vymyslet další válku a zda Trump začne válku s Íránem, aby zachránil velmocenskou tvář USA. Připadá mi, že Trump s Vancem jsou natěšeni do války na Blízkém východě. Stojí ze sta procent za izraelskými zájmy, takže si těžko představit, že by se od toho odchýlili. Proto se obávám, že budou muset začít válku s Íránem, aby si zachránili tvář z prohrané války na Ukrajině.

Publikováno na webu ParlamentníListy.cz: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rezimu-tece-do-bot-Rusove-uz-je-nesetri-Petr-Drulak-zle-k-Ukrajine-759366

Další články

Líbil se vám náš článek?

Přidejte se k nám a objevte sílu našeho spolku Svatopluk.

Další kategorie

Přejít nahoru

Martin Pecina

politik

Martin Pecina je politik a manažer, v letech 2005–2009 byl předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, v letech 2003–2005 náměstek ministra průmyslu. V letech 2009–2010 působil jako ministr vnitra ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 znovu v Rusnokově vládě, jíž byl také místopředsedou. Od května 2010 do března 2011 byl poslanec Parlamentu České republiky za ČSSD. Mandátu se vzdal po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany pro odlišný pohled na stranickou politiku. V lednu 2013 odešel z ČSSD, později začal spolupracovat se Stranou Práv Občanů ZEMANOVCI.

Michal Klusáček

politik

Dr. Ing. Michal Klusáček je letecký konstruktér a politik. V letech 2001 – 2007 vystudoval obor konstrukce leteckých a raketových motorů na Samarské státní aerokosmické univerzitě v Rusku, kde byl vyhlášen nejlepším absolventem roku Fakulty motorů leteckých aparátů. Doktorát absolvoval na Institutu pro letecké motory ve Stuttgartu, kde vyvinul podle vlastního návrhu nový typ rotoru turbodmychadla se vzduchovými ložisky. Během těchto prací se stal autorem zhruba tří desítek patentových přihlášek v Německu, EU, USA a Číně. Od roku 2012 je předsedou České strany národně sociální, kterou konsolidoval. ČSNS pod jeho vedením začala jasně formulovat požadavky na českou neutralitu a vytvořila program, který reaguje na potřeby současné společnosti v otázce řízení státu, jeho bezpečnosti, právního systému, zdrojů a infrastruktury, vzdělání, hospodářské politiky a sociální a zdravotní péče v duchu národně sociální politiky. Kritizuje českou účast ve strukturách NATO a EU a je odpůrcem liberalismu a progresivismu. Česká strana národně sociální spoluvytváří vlasteneckou koalici STAČILO!.

Martin Brožek

Student

Martin Brožek (2004) je v současnosti studentem. Krom Svatopluku je členem Společnosti Edvarda Beneše a dalších, převážně levicově zaměřených, organizací. Zajímá se o historii, makroekonomii a politologii, v rámci té o konzervativní a levicové politické myšlení. Rád čte, hraje deskové hry nebo se zabývá kutilstvím.

Zdeněk Koudelka

Právník

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka Ph.D. – narozen 9. 5. 1969 na Moravě v Boskovicích, žije v Brně. Má blog na Blogosvět.cz. Učitel na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Katedře bezpečnosti a práva AMBIS vysoké školy. V letech 1990-98 a 2014-19 člen zastupitelstva, 1990-91 radní a 1991 a 1992-94 místostarosta městské části Brno-Jundrov. V letech 1993-96 advokátní koncipient. Advokátem byl 1996-2006 a je od roku 2014. V letech 1998-2006 člen a 2002-06 místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. V letech 2006-14 byl státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, 2006-11 náměstek nejvyšší státní zástupkyně, 2011-13 náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži. Mimo jiné byl v letech 1993-96 člen Redakční rady časopisu Budování států, 1994-2003 člen Redakční rady Politologického časopisu, 2007-11 člen a 2008-11 předseda Redakční rady časopisu Státní zastupitelství, 2010-17 člen Redakční rady časopisu Trestní právo a od 2014 je předseda Redakční rady časopisu Právo a bezpečnost. Významné publikace a další informace lze nalézt na webu Zdeňka Koudelky.

Tomáš Vitvar

Vysokoškolský pedagog

RNDr. Tomáš Vitvar, PhD., působí jako vysokoškolský učitel v oboru geografie a hydrologie na univerzitách v ČR a Ekvádoru. Své zkušenosti z výzkumu uplatňuje jako člen hodnotících panelů Evropské komise pro posuzování návrhů mezinárodních projektů. V tématice vodních zdrojů vyvíjí expertní činnost pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii při OSN, kde v minulosti působil. Kromě svého oboru má rád pohyb v přírodě, černobílé filmy, cizí jazyky a Latinskou Ameriku.

Jiří Medula

Podnikatel

Jiří Medula je bloger, publicista, moderátor, pořadatel koncertů, organizátor společenských i politických akcí a setkání. V poslední době se věnuje záchraně historických objektů a provozování společenského centra. Jeho sarkastické i vážné texty, kterými reaguje na aktuální společenské dění, stojí za pozornost.

Tomáš Doležal

Asistent poslance

Ing. Mgr. Tomáš Doležal, MBA je ekonom, politolog, publicista a politický konzultant. Zabývá se expertně především oblastmi sociální politiky a veřejné správy. Pracuje pro hnutí SPD, mj. jako poradce předsednictva a poslaneckého klubu. V oblasti politologie se věnuje komparativnímu výzkumu volebních systémů. Dvacet let působil jako manažer v oblastech distribuční a skladové logistiky a obchodu s energetickými komoditami.

Jana Turoňová

Právnička

JUDr. Jana Turoňová je právnička, zapsaná mediátorka a politička. Specializuje se na mezinárodní, evropské a rodinné právo, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2019 vstoupila do ČSSD a působila v její ústřední odborné právní komisi. Po roce 2021 byla činná v rámci frakce strany, která mj. usilovala o vytvoření široké koalice levicových stran orientujících se proti liberalismu a progresivismu. V dubnu 2023 byla několika krajskými a okresními organizacemi ČSSD nominována na předsedkyni strany, ale stranickým vedením ČSSD byla navržena na vyloučení ze strany z důvodu údajného podkopávání politiky strany. Její vyloučení bylo potvrzeno na 45. sjezdu v červnu 2023. V současné době působí ve spolku Svatopluk a kandiduje do evropského parlamentu za konzervativně levicovou koalici Stačilo. Její komentáře najdete v internetovém časopise !Argument.

Michal Semín

Publicista

Michal Semín (nar. 1967) je konzervativním aktivistou a publicistou. Za svoji veřejnou činnost byl v nemilosti normalizačního režimu, dnes to není o mnoho lepší. Stál u zrodu řady iniciativ a spolků (mj. Svatopluk, Akce D.O.S.T., Lipový kříž, Institut sv. Josefa, Spolek přátel domácí školy, Patrimonium sancti Adalberti), od roku 2006 vydává časopis katolického zaměření Te Deum. Publikuje a přednáší doma i v zahraničí na témata, spjatá s politickou filosofií a sociální etikou. Žije na středočeském venkově, je otcem devíti dětí.

Ilona Švihlíková

Ekonomka

Tváře Svatopluka

Ilona Švihlíková (1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor Mezinárodní obchod. Odborně se věnuje tématům globalizace a lokalizace, vývoji na komoditních trzích a hospodářské politice. Je autorkou či spoluautorkou pěti monografií. K nejznámějším patří Globalizace a krize, a Jak jsme se stali kolonií. Založila spolek Alternativa Zdola a podílela se na založení mediálního projektu !Argument. V rámci Svatopluku je správkyní prutu Solidarita. Ráda tančí, plave ve Vltavě a chodí na houby. Miluje moderní umění, zejména surrealisty a vážnou hudbu.

Ilona Švihlíková vede svůj informační kanál na Telegramu a je jedním ze zakladatelů časopisu !Argument, kam pravidelně přispívá.

Petr DrUlák

Politolog

Prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (životopis zde) je zakladatelem spolku Svatopluk. Učí mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií publikovaných doma i v zahraničí. Věnuje se politické publicistice: ve slovenském deníku Štandard, MF Dnes a v internetovém časopise !Argument, kde publikuje své komentáře. Na platformě ABJ má pravidelný pořad Nalevo.

Prut Kultura

Pokaždé, když byl český národ utiskován, fungoval zvýšený zájem o jeho historii a rozvoj jeho kultury jako důležitý nástroj osvobozujícího procesu. I dnes potřebujeme pěstovat vědomí o důležitosti našich kulturních statků, investovat úsilí do jejich ochrany nebo podněcovat jejich růst. V prutu Kultura se proto snažíme oživovat povědomí o nejvýznamnějších uměleckých počinech z české historie a také se snažíme přispět vlastní tvorbou. Pořádáme exkurze do významných institucí, galerií a architektur. Promítáme filmy, organizujeme divadelní představení, pořádáme výstavy a besedy s cílem vzdělávat a obohacovat sami sebe i ostatní. Neživou kulturu oživujeme a tou živou žijeme.

Správce prutu: Dominik Forman – dominik.forman@gmail.com

Prut Cesty

Naši zemi vnímáme skrze pozoruhodná místa. Některá vytvořila příroda, jiná odkázaly mýty a dějiny. Všechna vstupují do národní tradice. Návštěvami těchto míst si tradici připomínáme a udržujeme ji živou. Ale také se lépe mezi sebou poznáváme a užijeme si i dost legrace. Naše cesty vždy směřují k pozoruhodným cílům, ale pokaždé je cílem i sama cesta.

Správce prutu: Roman Čeleda – romcel@centrum.cz

Prut Prosperita

Podnikáním a profesními aktivitami přispíváme k prosperitě naší země. Vycházíme z české společnosti, která nám hodně dává, a my se snažíme jí to vracet. Znepokojuje nás nepřetržitý růst nesmyslných předpisů, bruselské regulace i nepřetržité útoky na základní hodnoty. Jsme přesvědčeni, že bez silného národního kapitálu bude náš ekonomický osud v rukách nadnárodních hráčů. Pro ně jsme jen účetní položkou, kterou mohou kdykoliv nahradit. To není dobrá záruka pro příští generace. Dělení na levici a pravici nepřikládáme význam, za podstatnější považujeme to, kdo hájí národní prosperitu a kdo zastupuje jiné zájmy.

Správce prutu (prozatímní): Petr Drulák – drulak@svatoplukzs.cz

Prut Solidarita

Hlásíme se k tradiční levici. Chceme stát, který je silný ale nikoliv všemocný. Respektujeme trh tam, kde má své místo, nikoliv ve vzdělání, zdravotnictví, péči, energetice a jinde, kde selhává a nedokáže reagovat na potřeby občanů, či strategický zájem státu. Hájíme důstojnost práce, zaslouží si jak společenské uznání, tak i odpovídající materiální odměnu. Je nepřijatelné, aby v naší relativně bohaté společnosti byli ohroženi chudobou ti, kdo poctivě pracují či z objektivních důvodů pracovat nemohou. Demokracie proto nemůže být pouze politická, nýbrž také ekonomická. Jsme přesvědčeni, že solidarita je základním tmelem společnosti. Ekonomická solidarita se opírá o národní hodnotovou tradici a nesmí být podkopávána progresivistickými společenskými experimenty.

Správkyně prutu: Ilona Švihlíková – ilona.svihlikova@gmail.com

Prut Tradice

Díváme se na svět očima konzervativní pravice. Nejsme stoupenci kolektivismu, ani individualismu, ale společnosti, chránící svobodu a tradiční hodnotový řád, vycházející z duchovních kořenů naší národní identity. Uvědomujeme si, jak je tento řád ohrožován liberalismem a neomezenou expanzí globálního kapitálu. Chceme rozvíjet povědomí o našich dějinách a dobrém díle našich předků, chceme napomáhat společenskému rozvoji našich národních tradic. Chceme se podílet na intelektuální a hodnotové formaci mladých generací a pěstovat v nich lásku k naší zemi a imunitu proti společnost rozkládajícím progresivistickým ideologiím naší éry. Budeme usilovat o maximální svrchovanost České republiky na mezinárodním poli.

Správce prutu: Michal Semín – semin@outlook.cz